1 2 3 4

Навчальна програма„Людина і довкілля”. Автори: Ромашко Р.Я., Луцишин С.М.

31 жовтня 2019 - Администратор

ПОГОДЖЕНО

 

Протокол засідання науково-

методичної ради Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти

 

27.05.2019   № 02

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

 

Наказ управління освіти і науки

Рівненської обласної державної

адміністрації

 

 

10.06.2019  № 290

 

 

 

 

 

Навчальна програма з позашкільної освіти

еколого-натуралістичного напряму

гурток

„Людина і довкілля”

 

2 роки навчання

 


Автори:

Ромашко Раїса Ярославівна – керівник гуртків комунального закладу  „Станція юних натуралістів” Рівненської обласної ради;

 

Луцишин Світлана Михайлівна - керівник гуртків комунального закладу  „Станція юних натуралістів” Рівненської обласної ради;

 

 

Рецезенти:

 

Давидюк Н. Ю., методист Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат педагогічних наук;

 

Власюк І.М. - методист комунального закладу „Станція юних натуралістів” Рівненської обласної ради.

 

 

 

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

Ставлення до довкілля формується в процесі взаємодії емоційної, інтелектуальної та вольової сфер психіки дитини. Зміст навчального матеріалу  програми „Людина і довкілля”  знайомить юннатів із представниками флори і фауни; умовами існування, які необхідні для живих істот; елементарними відомостями про взає­модію живої та неживої природи їхнім  впливом на здоров’я людини; вчить дітей орієнтуватися в найближчому природному середовищі.

Програма складається з двох частин і розрахована на два роки навчання для дітей молодшого та середнього шкільного віку. Усі частини тісно пов’язані між собою і, водночас мають самостійний характер.

1-й рік навчання – 144 години на рік, 4 год. на тиждень;

2-й рік навчання – 216 годин на рік, 6 год. на тиждень.

Мета програми – виховання екологічної культури, цілісного світобачення, громадянської відповідальності за збереження біологічного різноманіття; формування базових компетентностей дітей засобами валеологічної освіти.

Основні завдання програми передбачають  формування таких компетентностей:

пізнавальної: спрямованої на формування системи сучасних уявлень про живу природу та створення цілісної картини світу; засвоєння знань про  здоровий спосіб життя, переконання в необхідності його дотримання і розуміння головних проблем, які пов’язані із впровадженням його в життя; практичної, яка передбачає оволодіння уміннями застосовувати отримані знання для пояснення навколишніх явищ, їхнім впливом на здоров’я людини,основними методами діагностики рівня здоров’я і принципами підтримки здорового способу життя;

творчої:  спрямованої на формування стійкої потреби у самореалізації та духовному самовдосконаленні; розвиток творчих здібностей та умінь, системного та логічного мислення, здатності проявляти творчу ініціативу, а також на здобуття, підвищення й збагачення у вихованців досвіду власної діяльності, здатності генерувати ідеї, висувати гіпотези, розвивати асоціативне  мислення, здатності бачити протиріччя та фантазувати, переносити знання та вміння у нові ситуації, формувати незалежність суджень, критичного мислення;

комунікативної:  спрямованої на досягнення високого рівня освіченості й вихованості, відповідальності й чесності; формування ціннісного ставлення до себе та інших; виховання працелюбства, розвиток уміння самостійного пошуку вирішення проблем, здатності застосовувати у конкретному спілкуванні знання мови, навички роботи у групі та мікрогрупі;

соціальної:  спрямованої на розвиток у вихованців моральних і духовних якостей особистості, громадської позиції, здатності до самореалізації та самоорганізації; формування доброзичливості, толерантності, професійного самовизначення, громадянської поведінки, патріотизму, мовної культури.

Загальними принципами організації освітнього процесу є:

науковість, синтез інтелектуальної і практичної діяльності, індивідуальний підхід, послідовність і поступовість викладення матеріалу.

     Форма проведення занять – групова, з урахуванням індивідуальних

можливостей і потреб кожної дитини. Кількісний склад навчальної групи 15вихованців. Навчальний матеріал програми адаптований до занять з вихованцями  різного рівня підготовленості.

       Основний дидактичний принцип – навчання через наочно-практичну діяльність. В процесі реалізації програми необхідно використовувати наступні методи навчання:

-         пояснювально-ілюстративний;

-         розповідь;

-         робота з ілюстраціями та відеоматеріалами;

-         демонстрація;

-         практичні роботи.

        Програма гуртка „Людина і довкілля” складена на основі навчальних програм:

-         „Юнівалеологи” (Дейдиш Л.А.),( Міністерство освіти і науки України, Національний еколого – натуралістичний центр  Учнівської молоді, Навчальні програми з позашкільної освіти еколого – натуралістичного напрямку: еколого – біологічний (Рекомендовано Міністерством освіти і науки України (Лист Міністерства освіти і науки України №1/11-6201 від 11. 06. 2018));

-         Основи здорового способу життя ”, затвердженої 5.09.2014р. департаментом освіти, науки та молоді Миколаївської облдержадміністрації;

-         „Рослин – символи України” комунального закладу „Станції юних натуралістів” Рівненької обласної ради (Навчальна програма з позашкільної освітиеколого-натуралістичного напрямугурток „Рослини – символи України”

 

-         Навчальна програма з позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму: еколого-біологічний профіль „Природа рідного краю”Рекомендовано Міністерством освіти і науки України (лист Міністерства освіти і науки України від 11.11.2015 № 1/11-16378)

 

 

 

Початковий рівень, перший рік навчання

 

 

 

НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

 

 

 

   Назва розділу

               Кількість годин

теоретичних

практичних

разом

1.

Вступ

2

2

4

2.

Явища і процеси в довкіллі

10

18

28

3.

Рослини – частина живої природи

15

23

38

4.

Ліс — зелене багатство країни, його збере­ження й охорона

3

5

8

5.

Гриби

3

3

6

6

Рослини - символи України.

 

15

19

34

7.

Сезонні зміни в природі. Ведення фенологіч­них спостережень

6

16

22

8

Підсумок

2

2

4

                   Всього:

56

88

144

 

 

 

 

 

ЗМІСТ ПРОГРАМИ

 

 

1. Вступ  (4 год.)

Теоретична частина.Ознайомлення гуртківців з планом роботи гуртка. Правила техніки безпеки при роботі в кабінеті, під час проведення екскурсій в природу.Людина – частина природи. Значення природи в житті людини. Вплив людини на природу.

Практична частина. Проведення конкурсу малюнків „Мій рідний барвінковий край”. 

 

 

2. Явища і процеси в довкіллі (28год.)

 

Теоретична частина.

Жива і нежива природа. Цінність природи для людей. Сонячне світло і тепло. Повітря. Склад повітря. Причини забруднення повітря. Вода - джерело життя. Кругообіг води - основа її збереження. Водойми. Джерела і ріки. Охорона води та її економне використання. Ґрунти. Причина забруднення ґрунтів.

 

Практична частина.

Вікторина „Знайомі незнайомці”. Виготовлення аплікації із паперу

„Сонце”.Екскурсія в природу „Осінні зміни в природі”.„Властивості повітря”.Конкурс малюнків  „Наше місто”. Екскурсія вулицями м. Рівного з метою виявлення джерел забруднення повітря. Вікторина „Для кого вода є середовищем життя?”. Екскурсія в природу з метою збору природнього матеріалу. Конкурс малюнків „Подорож водяної краплини”. Аплікація з паперу  „ Мешканці водойм”. Бесіда „ Як економно використовувати воду”. Екскурсія до озера Басів Кут. Операція „Чистий берег”.Перегляд відеозапису казки „Дюймовочка”. Конкурс малюнків„Земля-  наш спільний дім”.

 

 

3. Рослини – частина живої природи (38 год.)

 

Теоретична частина.

Загальна характеристика рослин. Рослини й екологічні фактори довкілля. Сезонні явища в житті рослин. Значення рослин у природі та  житті людини.

Культурні та дикорослі рослини. Зернові культури, які вирощуються в  нашій місцевості. Овочеві та технічні культури. Плодово-ягідні культури.

Ознайомлення з декоративними рослинами. Кімнатні рослини, їх різноманітність. Будова і особливості кімнатних рослин. Способи розмноження кімнатних рослин.

Лікарські  рослини та їх значення в народній медицині. Рослини - рекордсмени. Рослини-синоптики, особливості прогнозування погоди. Рідкісні рослини України та їх охорона.

Практична частина.

Екологічні вікторини  „Моя улюблена рослина”. Конкурс малюнків: „Щедра осінь”. Екскурсія в парк. Осінні явища в житті рослин. Виготовлення аплікації з осіннього листя дерев та кущів. Конкурс малюнків: „Природа рідного краю”. Виготовлення  аплікації з насіння маку.

Екскурсія в овочеву теплицю Станції юних натуралістів з метою ознайомлення з особливостями вирощування овочевих культур в закритому грунті. Екскурсія в музей „Берегиня” Станції юних натуралістів. Виготовлення колажу „Овочеві культури”. Виготовлення аплікації з паперу „Кошик з фруктами”. Ознайомлення з плодово-ягідними культурами за малюнками та таблицями. Виготовлення колажу „Плодово – ягідні культури”

 

Виготовлення аплікації в техніці квілінг„Букет квітів”. Ознайомлення з різноманітністю кімнатних рослин за малюнками та натуральними об’єктами. Догляд за кімнатними рослинами. Полив і обприскування рослин. Екскурсія в квіткову теплицю Станції юних натуралістів з метою ознайомлення з різновидами кімнатними рослинами. Виготовлення паперових пакетів для зберігання лікарських рослин.

 

Ознайомлення з рослинами – рекордсменами за малюнками, перегляд відеоматеріалів. Виготовлення об’ємної аплікації з паперу „Квіти”.

Виготовлення буклетів „Знай, люби, бережи”.

 

 

4. Ліс — зелене багатство країни, його збере­ження й охорона (8год.)

 

Теоретична частина.

Ліс і його значення в природі та житті людини. Охорона лісів. Типи лісів. Мешканці різних лісів.

 

Практична частина.

Конкурс малюнків „Зимовий ліс”. Екскурсія  в  зимовий парк з метою підгодівлі зимуючих птахів. Гра „Загадковий ліс”. Виготовлення аплікації з кольорового паперу „Лісові мешканці”.

 

 

 

5. Гриби(6год.)

Теоретична частина. Поняття про гриби як невід’ємну групу живих організмів.Значення грибів у природі та житті людини. Їстівні Гриби. Отруйні та паразитичні гриби.

Практична частина. Складання колажу „Гриби рідного краю”. Конкурс малюнків „Гриби у лісі”. Виготовлення аплікація з паперу „Гриб мухомор”.

 

 

 

6. Рослини - символи України (34год.)

 

Теоретична частина.

Рослини - символи України. Калина - найбільш шанована рослина в Україні. Цілющі та лікарські властивості калини. Дуб – символ могутності та довголіття. Значення дуба в природі та житті людини.

 

Верба - символ весни, освячення, численного роду і родинного вогнища, дерево життя. Використання верби в  народних промислах. Народні звичаї, обряди, пов’язані з вербою. 

Вишня – дерево життя.Вид та сорти вишень на Україні. Вишня – цінна харчова і лікарська рослина.

Каштан – квітучий символ Києва.Види каштанів, місця поширення. Лікарські властивості каштанів, їх використання в народній медицині.

Льон – основна прядивна культура в Україні. Народногосподарське значення льону. Лікувальні властивості льону, їх використання в народній медицині. Використання льону в давнину.

 

Волошки – символ ніжної і тонкої душевної краси. Лікувальні властивості волошки синьої. Роль волошки синьої в українських народних святах пов’язаних з хліборобством. Легенди про походження волошки.

Соняшник. Значення  соняшника в природі і народному господарстві.

 

 

Практична частина.

 

Виготовлення колажу „Рослини-символи України”. Виготовлення аплікації із рваних частин паперу „Гроно калини”. Конкурс малюнків „Калина біля мого двору”.  Проведення конкурсу малюнків „ Могутній дуб”. Виготовлення аплікації з кольорового паперу «Вербові котики». Конкурс малюнків «Де срібліє вербиця – там здорова водиця». Виготовлення аплікації з  кольорового паперу „Квітучагілочка вишні”. Аплікація з пластиліну „Вишеньки”.Виготовлення виробів з природного матеріалу

 

( каштанів). Екскурсія в парк „Каштани у нашому місті”. Виготовлення аплікації „Квітуча гілочка каштана”.

Перегляд фото та відеоматеріалів „Вирощування та використання льону”. Виготовлення аплікації з використаннямнасіння льону.  Екскурсія  на Рівненський  льонокомбінат. Виготовлення об’ємної аплікації з паперу „Волошка”. Поетична година  „Україно  моя волошкова”. Виготовлення об’ємної аплікації квітки соняшника з паперу.

 

 
 
 
7. Сезонні зміни в природі. Ведення фенологіч­них спостережень (22год)

 

Теоретична частина.

Сезонні зміни в природі. Весняні явища в житті рослин. Спостереження за погодою і сезонними змінами в житті рослин, тварин, у діяльності людини. Ранньоквітучі весняні рослини та їх охорона.Тварини навесні. Народження малят у тварин. Весняно-польові роботи.Народний календар весняного циклу.

Практична частина.

Конкурс малюнків „Весна очима дітей”. Основні правила веден­ня фенологічних спостережень  в природі. Екскурсія до парку. Спостереження за весняними явищами в житті рослин і тварин. Виготовлення витинанок „Первоцвіти”.  Перегляд відео та фото матеріалів „Весняні клопоти тварин”. Екскурсія в Рівненський зоопарк „Вивчаємо птахів”. Ознайомлення з насінням сільськогосподарських культур за колекцією насіння. Закладання дослідів на підвіконні „Город на підвіконні”. Екскурсія на навчально -  дослідну земельну ділянку. Весняно – польові роботи.Конкурс малюнків

 „ Весняна симфонія”. Висівання насіння та висаджування розсади квіткових рослин   на пришкільній ділянці.

 

 

Підсумок (4год.)

 

Підведення підсумків роботи гуртка. Завдання на літо. Екскурсія в природу. Улюблений куточок природи.

 


ПРОГНОЗОВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ

 

Вихованці мають знати:

-         об’єкти живої і неживої природи за суттєвими ознаками;

-         основні типи ґрунтів;

-         склад, властивості повітря;

-         атмосферні явища;

-         основні джерела забруднення атмосферного повітря;

-         властивості та значення води;

-         основні джерела забруднення водного середовища;

-         основні джерела забруднення ґрунтів;

-         правила ведення фенологічних спостережень;

-         найпоширеніші види рослин;

-         рослини – символи України;

-         види рослин, що занесені до Червоної книги України;

-         види найпоширеніших дикорослих, культурних та декоративних культур.

 

Вихованці мають вміти:

-         вести фенологічні спостереження;

-         розпізнавати рослини, які вивчалися;

-         розрізняти їстівні та отруйні гриби;

-         прогнозувати наслідки своєї діяльності на довкілля;

-         передавати свої знання і досвід членам родини, друзям;

-         відчувати цілющу дію природного матеріалу, з яким працюють;

-         дотримуватися техніки безпеки й основ життєдіяльності;

-         вмітикористуватися різними матеріалами і техніками.

-         застосовуватинабутізнання в повсякденномужитті;

 

 

Вихованці мають набути досвід:

 - освітньої діяльності в умовах закладу позашкільної освіти;

- ведення фенологічних спостережень;

- пересаджування та догляду за кімнатними рослинами;

- природоохоронної діяльності;

- заощадження природних ресурсів.

 

 

 

 

 

Завдання на літо

 

 

1.     Ведення літніх фенологічних спостережень за погодою, рослинами і тваринами.

2.     Заготівля флористичного природного матеріалу для практичнихробіт.

3.     Майстер-клас  з виготовлення українського традиційного віночка.

4.     Складання гербарію рослин.

5.     Заготівля лікарської сировини. Гра „У світі лікарських рослин”.

6.     Перевірка народного календаря

7.     Догляд за рослинами на навчально-дослідній земельній ділянці.

8.     Збирання плодів і насіння різних рослин. Складання колекції.

9.     Виготовлення виробів   з   використанням плодів і насіння.

10.  Екологічні екскурсії в природу:

-       ботанічний заказник загальнодержавного значення „Вишневагора”;

 

-       парк культури і відпочинку  ім. Т.Г. Шевченка;

-       озеро Басів Кут;

-       Рівненський льонокомбінат;

-       Рівненський краєзнавчий музей.

 

 

 

 

 

 

Початковий рівень, другий рік навчання

 

 

 

 

 

НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

 

 

 

 

 

 

   Назва розділу

               Кількість годин

теоретичних

практичних

разом

1.

Вступ

3

3

6

2.

Тваринний світ України

30

42

72

3.

Сутність людини та сенс її життя 

12

18

30

4.

 

Спосіб життя і здоров'я  

18

24

42

5.

Психічний розвиток    

15

15

30

6

 

Загальне уявлення про        організм людини. Запобігання захворюванням  

12

12

24

7.

Духовний світ людини та її здоров’я          

2

4

6

8

Підсумок

2

4

6

                   Всього:

94

122

216

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗМІСТ ПРОГРАМИ

1. Вступ  (6год.)

Теоретична частина.

Ознайомлення гуртківців з планом роботи гуртка. Правила техніки безпеки при роботі в кабінеті, під час проведення екскурсій в природу.Взаємозв'язки між неживою природою, рослинами і тваринами.

 

Практична частина.

Екскурсія в природу „Осінні явища в житті тварин”. Екскурсія в живий куточок.

 

 

2. Тваринний світ України (72год)

Теоретична частина.

Загальна характеристика тварин. Різноманітність тва­рин. Значення тварин у природі та в житті люди­ни. Зв’язок між рослинним і тваринним світом.

 

Комахи  – найчисельніша група тварин на Землі. Будова комах. Їх різноманітність та середовище існування.  Комахи та кліщі – переносники збудників інфекційних хвороб. Суспільні комахи( бджоли, мурахи, джмелі).

Риби , особливості їх будови. Різноманітність риб. Охорона рибних багатств України. Розведення риб в акваріумах, їх види.

Земноводні та їх різноманітність. Різноманітність плазунів, їх роль в природі і житті людини.

Птахи. Різноманітність птахів. Роль птахів в екосистемах, їх значення для людини. Гніздування птахів. Дикі та свійські птахи. Зимуючі птахи. Охорона птахів.

Ссавці. Загальна характеристика ссавців. Особливості будови, розмноження та розвитку ссавці. Форми поведінки тварин.

 Домашні та свійські тварини. Собака – друг людини (різноманітність, породи, догляд). Кішки (різноманітність, породи, догляд). Домашні улюбленці (морські свинки, хом’ячки, шиншили). Правила догляду за свійськими тваринами. Ознайомлення із про­фесіями у тваринницькій галузі.

 Ссавці, занесені до Червоної книги України. Значення ссавців у природі та житті людини.Тварини у творчості українського народу.

 

 

 

Практична частина.

Вікторина „У світі тварин”. Конкурс малюнків до казки „Рукавичка”. Екскурсія в Рівненський зоопарк. Складання фото колажу „Тварини рідного краю”.Складання ланцюгів живлення.

Ознайомлення із зовнішнім виглядом комах різних видів за колекціями та малюнками. Перегляд відеоматеріалів „Цікаві факти про життя комах”. Перша допомога при укусах комахами і кліщами.Виготовлення аплікації з кольорового паперу „Бджілка»”. Демонстрація навчальних відеофільмів про комах.Виготовлення аплікації в техніці квілінг„Метелик”.

Виготовлення аплікації з кольорового паперу „Золота рибка”. Конкурс малюнків „Дивовижний світ риб”.Виготовлення аплікації з кольорового паперу „Рибки в акваріумі”.

Виготовлення аплікації з кольорового паперу „Царівна жаба”. Виготовлення аплікації з кольорового паперу „Черепаха”. Екскурсія в тераріум Рівненського зоопарку.

Вікторина „Птахи такі різні і такі цікаві”. Перегляд відеоматеріалів „Птахи”. Виготовлення аплікації з кольорового паперу „Птахи” ( снігур, сова, лебідь). Виготовлення  декоративних - штучних гнізд. Конкурс малюнків „Свійські птахи”. Складання пам’ятки „Чим годувати птахів взимку”. Екологічна вікторина „Птахи – наші друзі”.  Екскурсія у зоопарк для ознайомлення з різноманітністю птахів.

Перегляд науково- популярних фільмів про ссавців. Екскурсія в зоологічний музей МЕГУ. Відгадування загадок та кросвордів „Звірі”. Перегляд відеоматеріалів „Поведінка тварин у природі”. Конкурс малюнків „ Лісові звірята”. Виготовлення фігурок з гіпсу „Свійські тварини”. Виготовлення витинанки „Собака- домашній улюбленець”. Виготовлення аплікації з ниток „Котик”. Спостереження за тваринами живого куточку (рухи, поведінка); спостереження за новонародженими (хом’ячками, морськими свинками, мишами). Виготовлення аплікації з ватних дисків „Вівця”. Конкурс малюнків на захист безпритульних тварин.  Екскурсія до Рівненського зоопарку ознайомлення  з дикими та свійськими тваринами. Конкурс малюнків „Червонокнижні види тварин”. Проведення екологічної гри „Світ тварин”. Зачитування віршів, легенд, загадок.

 

 

3. Сутність людини та сенс її життя  (30год.)

 

 

Теоретична частина.

Валеологія – наука про здоров’я людини. Мета та завданнявалеології. Загадки, приказки та прислів'я про здоров'я.  Людина і природа. Різноманітність форм взаємодії організму людини з навколишнім середовищем.Гігієнічні аспекти охорони навколишнього середовища.  Людина і соціум.Сім'я і здоров'я. Добрі сімейні стосунки, турбота та піклування – основа здоров'я всіх членів родини. Ставлення до старших. Усна народна творчість про сім'ю як найдорожче надбання кожної людини. Взаємини між людьми та їх вплив на здоров'я. Дружба і товаришування. Традиції виховання дітей в українській сімї. Значення праці для здоров'я і добробуту людини. Позитивнийі негативний вплив суспільства на людину. Приклади вірної дружби і взаємодопомоги в народній творчості.Людина – для професії чи професія для людини.

 

 

 

Практична частина

Дидактична гра „Абетка здоров’я”. Виготовлення колажу  „Довкілля  людини”. Екскурсія у краєзнавчий музей. „Природа рідного краю”.  Вікторина „Що впливає на здоров’я людини?”. Екологічна гра  „Народні звичаї і традиції рідного краю”. Конкурс малюнків „Моє родинне дерево”. Народні та родинні традиції мого краю. Виготовлення вітальних листівок  рідним та друзям в техніці квілінг, витинанки. Вікторина „Дівчата чи хлопці?”. Догляд за кімнатними рослинами. Народні та родинні традиції мого краю. Вікторина „ За здоровий спосіб життя». Конкурс малюнків „Позитивні герої народних казок”. Проведення тестів „Як обрати професію”.

Екскурсія в природу. „Вплив довкілля людини на її здоров’я”. Екскурсія у Рівненський краєзнавчий музей.

 

 

 

4. Спосіб життя і здоров'я   (42год.)    

 

Теоретична частина.

Спосіб життя людини та її здоров'я. Поняття про здоровий спосіб життя. Рухова активність і здоров'я. Рух як засіб оздоровлення. Загартування – зміцнення здоров'я. Значення ходьби та бігу для здоров'я. Здорове харчування і здоров'я. Гігієна харчування.  Режим харчування. Овочі і фрукти у харчуванні. Перша страва (супи, борщі) в харчуванні. Поживна, смачна та корисна друга страва.Фрукти, ягоди, мед – корисний для здоров'я десерт. Вітаміни.Шкідливість надмірного споживання солодощів. Молочні продукти в харчуванні дітей. Режим дня і здоров'я. Необхідність чергування праці й відпочинку. Сон. Гігієна сну. Тютюнокуріння. Його шкідливість для організму людин. Шкідливість  алкогольних напоїв для дитячого організму.Наркоманія - страшна біда. Причини і наслідки наркоманії. Основи гігієнічних знань та навичок. Поняття про гігієну, її значення для здоров'я.  Гігієна житла, громадських приміщень, довкілля. Гігієна ротової порожнини. Застосування в побуті рослин із фітонцидними властивостями як антисептиків. Гігієнічні аспекти запобігання інфекційним захворюванням.

 

 

Практична частина

Перегляд відеоматеріалів „Складові здорового способу життя”. Розучування народних ігор. Рухливі ігри на свіжому повітрі. Складання правил загартування, їх дотримування у різних умовах. Складання меню із запропонованого переліку страв. Виготовлення овочів та фруктів з пластиліну.Приготування  і дегустація салатів  за нескладними рецептами. Вікторина „Все про овочі”. Ознайомлення з рецептами приготування перших страв. Ознайомлення з рецептами приготування других страв.Приготування  і дегустація десертів за нескладними рецептами. Вікторина „Вітаміни з грядки”. Правила сервірування чайного столу. Складання індивідуального режиму дня школяра. Конкурс малюнків „ Ходить Сон коло вікон”.Конкурс малюнків – плакатів „Відмовся від шкідливих звичок”. Інтелектуальна гра-вікторина „Крок за кроком до здоров'я”. Вікторина „Особиста гігієна підлітка”. Конкурс листівок та плакатів про значення гігієни для здоров'я людини. Перегляд відеоматеріалів на тему „Навіщо чистити зуби?”.Ознайомлення з рослинами із фітонцидними властивостями за малюнками. Вікторина „Інфекційні хвороби і боротьба з ними”. Екскурсія в природу з метою ознайомлення з фітонцидними рослинами місцевої флори. Екскурсія до водойми. „Сонце, повітря і вода – джерело нашого життя.”  Екскурсія в краєзнавчий музей „Хліборобські традиції рідного краю”.

 

 

5. Психічний розвиток(30год.)

 

Теоретична частина

Поняття про психічний розвиток, психічне здоров'я. Пізнавальні та емоційні психологічні процеси. Відчуття, сприйняття, пам’ять, мова, мислення, увага, уява. Емоційні психологічні процеси (емоції, почуття). Позитивні й негативні емоції: причини і наслідки. Психогігієна. Взаємозв'язок між фізичним і психічним здоров'ям. Що таке стрес? Його вплив на здоров'я людини. Малювання в кругах як метод психологічного розвантаження. Витинанка – один з  давніх методів арттерапії. Українська народна іграшка, історія її створення. Лялькотерапія – один з методів зняття емоційної перенапруги. Пластилінотерапія – один з методів боротьби з психологічною перевтомою. Квілінг – один з методів арттерапії. Музикотерапія. Використання звуків, мелодій для відновлення емоційної рівноваги і покращення фізичного стану людини. Догляд за кімнатними рослинами як спосіб  зміцнення психічного здоров'я. Тварини – домашні улюбленці. Особливості догляду за ними.

 

Практична частина

 

Ігри та вправи на розвиток уваги і уяви, пам’яті і мислення. Ігри та вправи на розвиток  пам’яті і мислення. Створення колажу „Почуття. Емоції”. Проведення тестування „Емоційна врівноваженість”. Розфарбовування антистресових малюнків.  Малювання в кругах. Виготовлення витинанок – прикрас домашнього інтер’єру. Виготовлення ляльки – мотанки. Виготовлення з паперу лялькового театру.Ліплення з пластиліну казкових героїв. Виготовлення виробів в техніці квілінг. Прослуховування творів класичної музики. Екскурсія в природу. „Чарівний світ природи лікує душу”. Конкурс малюнків, оповідань „Моя  улюблена тварина”. Догляд за кімнатними рослинами.

 

 

6. Загальне уявлення про організм людини. Запобігання захворюванням (24год)

 

 

 

Теоретична частина

Організм  як  цілісна  система. Поняття про нервову систему. Значення нервової системи для узгодження діяльності всього організму та його взаємозв'язку з навколишнім середовищем. Органи чуттів,  їх значення. Запобігання захворюванням. Поняття про ендокринну систему. Покриви тіла; їх значення. Запобігання захворюванням. Будова й функції опорно-рухового апарату. Запобігання захворюванням опорно – рухової системи. Поняття про серцево-судинну систему, її значення. Профілактика серцево-судинних захворювань. Види кровотеч. Поняття про систему органів дихання; її значення. Запобігання захворюванням органів дихання. Поняття про травну систему, її значення. Небезпека зараження глистами та іншими хворобами. Профілактика захворювань органів травлення.

 

 

 

Практична частина

Ознайомлення з будовою людського організму за таблицями, малюнками.Проведення тесту „ Права чи ліва півкуля?” Проведеннятестів для перевірки зору. Ознайомлення з лікарськими рослинами які лікують ендокринні хвороби. Перша допомога при опіках, укусах комарів, бджіл, ос. Ознайомлення з будовою опорно-рухового аппарату людини за таблицями. Правила надання першої медичної допомоги при переломах, вивихах, розтягуванні зв’язок. Надання першої допомого при кровотечах. Ознайомлення з будовою дихальної системи людини за таблицями. Ознайомлення з лікарськими рослинами, які використовуються для лікування захворювань органів дихання  за таблицями і малюнками. Ознайомлення з будовою травної системи людини за таблицями. Перегляд відеоматеріалів

 „ Круглі  і плоскі черви – збудники захворювань людини”. Перша медична допомога при харчовому отруєнні.

 

7. Духовний світ людини та її здоров’я(6год.)

 

Теоретична частина

Валеологічні аспекти духовної культури. Моральні принципи співіснування людей. Добро і зло в казках: народних, О.С.Пушкіна, Ш.Перро, братів Грімм, Г.-Х.Андерсена. Виставка улюблених книжок.

 

 

Практична частина

Вікторина.  „Абетки чарівних слів (перелік найкращих якостей людини)”. Екскурсія у фотогалерею.

 

 

  Підсумок(6 год.)

Підведення підсумків роботи гуртка. Завдання на літо.

 

Практична частина

Екскурсія в природу „Краса природи чарівна”. Екскурсія до річки Устя з метою виявлення причин забруднення навколишнього середовища.

 

ПРОГНОЗОВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ

 

         Вихованці мають знати:

Ø значення тварин в природі та житті людини;

Ø види тварин  занесених до Червоної книги України;

Ø правила ведення фенологічних спостережень за тваринами;

Ø спостерігати і доглядати за тваринами куточка живої природи;

Ø валеологію як науку про здоров’я здорових;

Ø сучасний стан розвитку валеології;

Ø здоровий спосіб життя;

Ø сучасні оздоровчі системи та програми;

Ø шкідливі звички;

Ø  біологічні та психологічні аспекти наркотичної залежності в підлітків;

Ø рухову активність і здоров’я підростаючого покоління;

Ø забруднення повітряного та водного середовища й здоров’я людини;

Ø радіаційне забруднення довкілля;

Ø проблеми харчування;

Ø правильне харчування;

Ø стрес як неспецифічний адаптаційний процес;

Ø взаємозалежність між духовним життям і фізичним здоров’ям людини;

Ø біологічне й соціальне в природі людини.

 

 

Вихованці повинні знати:

Ø визначати найпоширеніших тварин;

Ø піклуватися про птахів взимку;

Ø вести фенологічні спостереження за тваринами;

Ø складові компоненти здорового способу життя;

Ø відмінність людського способу життя від тваринного; - сутність здорового способу життя людини;

Ø основи контролю й оцінку рівня соматичного здоров’я школярів;

Ø екологічні аспекти здоров’я;

Ø види забруднювачів (фізичні, хімічні, біологічні, радіоактивні);

Ø роль білків, жирів і вуглеводів у харчуванні людини; - вітаміни, мінеральні елементи та воду, їх вплив на здоров’я підлітків;

Ø недоліки в харчуванні сучасної людини;

Ø сучасні поняття про стрес;

Ø валеологічні аспекти духовної культури;

Ø програми духовного оздоровлення людини; -

Ø  проблеми здоров’я населення свого регіону;

Ø загальні закономірності розвитку організму людини.

 

 

 

 

Завдання на літо.

  1. Зібрати гербарій лікарських рослин, які використовуються для лікування хвороб органів дихання.

2.    Зібрати гербарій лікарських рослин, які використовуються для лікування хвороб органів травлення.

  1. Виконувати вправи  ранкової гігієнічної гімнастики.
  2. Виконувати вправи  для профілактики короткозорості.
  3. Складання індивідуальної програми літнього оздоровлення.
  4. Екологічні екскурсії в природу:

-       ботанічний заказник загальнодержавного значення„Вишнева гора”;

 

-       парк культури і відпочинку  ім. Т.Г. Шевченка;

-       озеро Басів Кут;

-       Рівненський краєзнавчий музей.

 

 

Література

1.     Бабин І. І., Царенко А. В., Черняк В. М., Яцук Г. Ф. Пізнай себе.

2.     Матеріали до курсу «Валеологія». - Тернопіль: ТДПІУО, ТОШО, 2002. – 232 с.

3.     Барна М.М., Похила Л.С., Шевчик Л.О., Яцук Г.Ф. Біологія для допитливих. ІІ частина. Царство тварини. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2002. – 144 с.

4.     Борейко В. Є. Екологічна етика та гуманне ставлення до тварин і рослин: метод. посіб. для вчителів / В. Є. Борейко, Н. А. Пустовіт. - К. : Логос, 2011. -79 с.

5.     Булич Е. Г., Муравов І. В. Валеологія. Теоретичні основи валеології: Навч. Посіб. – К.: ІЗМН, 1997.

6.     Булич Е. Г. Муравйова І. В. Валеологія. Теоретичні основи валеології. К., 1997. – 224 с.

7.     Географічна енциклопедія України. – К., 1993. – Т.

8.     Георгієв Ю. Клімат і регіональна еколого-географічна ситуація в Україні// Вісник Національної академії наук України. – 1994. - No 9-10. – С. 48-52.

9.     Зелений пакет. Посібник для вчителя. - К. : ТОВ «Видавничий будинок «Аванпост-Прим», 2002. – 256 с.

10.                       Концепція фізичного виховання в системі освіти України // Фізичне виховання в школі. – 1998. – 32. – С.2-8.

11.                       Медико-біологічні основи валеології: Навчальний посібник / За ред. П.Д.

12.                       Плахтія – Кам’янець-Подільський: Вид. Кам’янець-сучасних інформаційних технологій та візуальних мистецтв, 2003. – 202 с.

13.                       МамчурД.І. Овочі і фрукти в нашому харчуванні. – Ужгород, 1989.

14.                       Пустовіт Г.П. Екологічне виховання учнів початкових класів у позашкільних навчальних закладах. К.: 2002- 270 с.

15.                       Рибалка В. В. Психологія розвитку творчої особистості. – К., 1996.

16.                       Самошкіна К. М. основні напрямки валеології в системі шкільної освіти// Валеологія: методичний бюлетень. - No 10.- Харків, 1995. – С. 5-9.

17.                       Сущенко Л. П. Соціальні технології культивування здорового способу життя людини. Запоріжжя: Запорізький держуніверситет, 1999. – 308 с.

18.                       Хижняк М., Голучиков М. Здоров’я дітей – критерій екологічної безпеки України // Український світ. – 1994. - No 5 – 12. – С. 33

19.                       Червона книга України.  Тваринний світ/ Редкол.: М. М. Щербак (відп. ред.) та ін. – К.: Укр. енцикл. ім. М. П. Бажана, 1994. – 464 с.

20.                       Червона книга України. Тваринний світ / за ред. І. А. Акімова. – К.: Глобалконсалтинг, 2009. – 600 с.