1 2 3 4

Програма гуртка "Аплікація соломкою молодший, середній та старший шкільний вік, автор: Бондар Т.В."

10 березня 2017 - Администратор

РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНіСТРАЦІЯ

УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ

комунальний заклад „станція юних натуралістів”

Рівненської обласної ради

 

ПОГОДЖЕНО  

 

 

Протокол засідання науково-

методичної ради Рівненського обласного інституту  післядипломної педагогічної освіти

 

22.06.2016   02

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

 

Наказ управління освіти і науки

Рівненської обласної державної адміністрації

         

  

         01.09.2016   403

 

          

Навчальна програма з позашкільної освіти

еколого-натуралістичного напряму

гурток „Аплікація соломкою”

2 роки навчання

 


 

 

 

 

 

 

 

 

м. Рівне-2016

Автор:

Бондар Тетяна Віталіївна – керівник гуртків комунального закладу  „Станція юних натуралістів” Рівненської обласної ради;

 

 

Рецезенти:

Давидюк Наталія Юріївна – методист Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат педагогічних наук;

 

Ровкач Ангеліна Василівна – головний спеціаліст відділу виховної роботи та соціального захисту дітей управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації;

 

Остафійчук Тетяна Василівна – директор, керівник гуртка-методист комунального закладу  „Станція юних натуралістів” Рівненської обласної ради;

 

Мороз Євдокія Павлівна – методист вищої категорії комунального закладу  „Станція юних натуралістів” Рівненської обласної ради;

 

 

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

У даний час актуальною стала проблема збереження культурної та історичної самобутності національних традицій, непорушних етичних цінностей народу.

Декоративно-прикладне мистецтво в національній культурі України займає особливе місце. Народ віками намагався виразити своє ставлення до життя в художній формі. Людина, проживаючи на благодатній землі, щедрій на красу і природні багатства, з давніх-давен розумно використовувала всі її багатства для свого життя та облаштування побуту. Вироби декоративно-прикладного мистецтва розкривають багатство культури народу, вчать розуміти і любити прекрасне,відображають поетичність, фантазію, залучають до праці за законами краси.

Серед видів декоративно-прикладного мистецтва найбільш простим за технологією виконання і доступним за матеріалами для учнів є робота з соломою (аплікація).

Навчальна програма реалізується у гуртку художньо-естетичного та екологічного спрямування і розрахована на вихованців віком від 7 до 18 років. Навчальна програма побудована на основі програми гуртка „Аплікація соломкою” (Програми з позашкільної освіти художньо-естетичного напряму, випуск 2, рекомендовані Міністерством освіти і науки України, Київ „Грамота” 2009 рік).

Мета програми – формування у дітей ціннісного ставлення до природи, національної культури, мистецтва засобами аплікації соломкою.

Основні завдання полягають у формуванні таких компетентностей:

·        пізнавальна – забезпечує оволодіння поняттями і знаннями про історію, традиції і сучасні напрямки народного і авторського мистецтва аплікації і соломопластики;

·        практична – сприяє оволодінню вміннями і навичками роботи з матеріалами та інструментами, методикою виконання технологічних операцій аплікаційних робіт, виготовлення різноманітних виробів;

·        творча – забезпечує розвиток творчих здібностей в процесі оволодіння мистецтвом художньої обробки соломки, формування креативного мислення, естетичного смаку, інтересу до художньо-прикладної творчості, набуття досвіду власної творчої діяльності;

·        соціальна – сприяє формуванню національної свідомості, вихованню дбайливого ставлення до надбань світової та вітчизняної культури, духовних та матеріальних цінностей рідного краю, народних традицій;

самореалізації особистості в соціумі; професійному самовизначенню.

Програма передбачає навчання дітей у гуртках за основним рівнем навчання і розрахована на два роки навчання:

перший рік навчання – початковий рівень – 144годин (4 годин на тиждень), другий рік навчання  – основний рівень  – 216 годин (6 годин на тиждень).

На теоретичну частину відводиться 15-20 хвилин. Під час заняття використовуються наочні посібники, зразки робіт, дидактичний матеріал. На перших заняттях учні знайомляться з правилами безпечної праці, традиціями колективу, правилами поведінки під час занять. Рівень складності завдань підбирається індивідуально для кожного учня, враховуючи вік і рівень розвитку дитини.

Програма першого року основного рівня навчання передбачає прищеплення і розвиток стійких інтересів вихованців до творчої діяльності, розширення та поглиблення знань, практичних умінь та навичок. Гуртківці ознайомлюються з основними видами декоративно-прикладного мистецтва, історією художньої обробки соломки,видами солом’яних виробів, народними обрядовими виробами із соломки, побутовими предметами та прикрасами: оберегами, народною іграшкою тощо. Вихованці гуртка вивчають прийоми підготовки соломки до аплікаційних робіт, правила безпечної роботи з матеріалами та інструментами, опановують технологічні й естетичні вимоги щодо композицій різних видів, виконують аплікації за зразком і на вільну тему.

На другому році основного рівня навчання передбачається розвиток стійких інтересів вихованців до творчої діяльності. Учні поглиблюють і вдосконалюють знання, уміння та навички, одержані на попередньому курсі, залучаються до роботи над творчими проектами, розробляють власні ескізи, приймають участь у тематичних виставках і конкурсах, задовольняють потреби у професійній орієнтації.

Робота за програмою інтегрує знання гуртківців з історії,народознавства, трудового навчання, креслення, образотворчого мистецтва. Для розширення світогляду учнів планується проведення екскурсій до музеїв,на виставки витворів народного мистецтва, зустрічі з народними майстрами, науковцями – знавцями народної творчості та обрядів.

Контроль засвоєння програми здійснюється через поточні перевірки знань і вмінь впродовж усього навчання, підсумкові заняття, захист творчих робіт, участь у конкурсах, виставках. В кінці навчального року проводяться виставки-конкурси творчих проектів гуртківців або формування портфоліо.

Програма рекомендована для використання в навчально-виховному процесі загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів.

У разі необхідності керівник гуртка може вносити зміни щодо структури та змісту навчального матеріалу, розподілу годин на вивчення окремих тем, ураховуючи інтереси гуртківців.

 

 

                                                  НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

 

Основний рівень, перший рік навчання

 

п/п

Розділ, тема

Кількість годин

усього

теоретичні

заняття

практичні

заняття

1.

Вступне заняття

2

2

-

 

2.

Аплікація соломкою, як вид декоративно прикладного мистецтва. Історія художньої обробки соломки

 

4

 

2

 

2

3.

Підготовка соломки для аплікації

12

4

8

4.

Техніка та технологія аплікації соломкою

14

4

10

5.

Різдвяна та новорічна майстерня

20

4

16

6.

Квіткові композиції

42

6

36

7.

Анімалістичні композиції

30

4

26

8.

Писанка оздоблена соломкою

8

2

6

9.

Пейзажна аплікація

10

2

8

Підсумкове заняття

2

-

2

Всього

144

30

114

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ЗМІСТ ПРОГРАМИ

 

1. Вступне заняття (2год.)

Ознайомлення з програмою роботи гуртка. Робоча кімната. Організація

робочого місця. Інструменти, матеріали та прилади, необхідні для роботи. Демонстрація зразків готових робіт гуртківців. Інструктаж з правил поведінки в кабінеті, правил дорожнього руху й протипожежної безпеки.

 

2. Аплікація соломкою як вид декоративно-прикладного мистецтва. Історія художньої обробки соломки (4 год.)

Теоретична частина.

Декоративно-прикладне мистецтво України, основні види. Аплікація соломкою як вид декоративно-прикладного мистецтва. Соломоплетіння і аплікація соломкою – два основні напрямки розвитку художньої обробки соломки.

Практична частина.

Демонстрація навчальних відеофільмів і презентацій про центри декоративно-прикладного мистецтва України, ремесла і промисли, видатних майстрів народної творчості. Підготовка солом’яних снопів до зберігання (відрізання колосу).

3. Підготовка соломки (12 год.)

Теоретична частина.

Основні властивості соломи злакових культур (пшениці, жита, вівса, ячменю), диких злаків для виготовлення художніх робіт: пластичність, колір, товщина, ширина, довжина. Заготівля соломки, термін заготівлі, правила обробки та зберігання. Види інструментів та матеріалів для виконання робіт в техніці аплікації з соломки. Правила безпечного користування інструментами. Виготовлення солом’яних стрічок „холодним” та „гарячим” способом за допомогою праски та ножиць. Безпечні прийоми роботи з електроінструментами. Декоративні властивості соломи, колір, блиск та способи їх зміни. Тонування. Технологія відбілювання та фарбування соломки. Правила безпечного виконання фарбування та відбілювання. Підготовка „солом’яного полотна”.

Практична частина.

Робота зі солом’яними снопами: сушіння, зрізання колосу, підготовка до зберігання. Вирізання вузлів для отримання солом’яних трубочок. Обробка соломки „холодним” та „гарячим” способами. Тонування солом’яних трубочок у духовій шафі. Тонування солом’яних трубочок у розчині питної соди. Тонування солом’яних стрічок за допомогою праски. Фарбування та відбілювання соломки. Виготовлення „солом’яного полотна”. Екскурсія  в природу із метою ознайомлення з дикорослими злаками та їх заготівля.

 

4.Техніка та технологія аплікації соломкою (14 год.)

Теоретична частина.

Види аплікації. Технологічна послідовність виконання аплікаційних робіт. Аплікація способом вирізання елементів з „солом’яного полотна”. Аплікація способом по елементного (подетального) заклеювання. Ескіз, малюнок-шаблон. Копіювання, нумерація,визначення напрямку наклеювання солом’яних стрічок. Розрізання на деталі, заклеювання деталей соломкою. Обробка елементів композиції: тонування, надання об’ємної форми. Вирізання. Декоративна основа, декоративний фон. Роль фону в композиції.

Практична частина.

Аплікація з простим сюжетом „Квітка-шипшина”. Виконання простих елементів композиції: листочки, квіти, плоди. Імітація тичинок. Розбивка малюнка на окремі елементи, нумерація елементів. Визначення напряму наклеювання соломки для всіх елементів малюнка. Припуски при вирізанні окремих деталей. Заклеювання деталей солом’яними стрічками,вирізання готових деталей. Технологічні прийоми обробки деталей аплікації електроінструментами (тонування вирізаних деталей праскою, створення світлотіней, обробка країв електричним випалювачем). Наклеювання готових елементів композиції на декоративну основу. Підготовка основи (фону) аплікації та остаточна обробка композиції (очищення фону від контурних ліній, сміття та оформлення в рамку).


5. Різдвяна та новорічна майстерня (20 год.)

Теоретична частина.

Святкова атрибутика українців. Дідух – головний різдвяний атрибут. Ялинкові та різдвяні прикраси з соломки: „павуки”, янголи,їжаки, зірки, сніжинки. Українські традиції святкування Дня святого Миколая, різдвяних та новорічних свят.

Практична частина.

Виготовлення колядничка. Виготовлення ялинкових різдвяних прикрас із соломки: сніжинок, зірок, гірлянд, янголів. Виготовлення стилізованої ялинки з використанням природних і декоративних елементів. Святкові листівки. Виготовлення декоративної підвісної конструкції солом’яного „павука”. Виконання робіт для участі в конкурсі „Новорічна композиція”. Екскурсія на виставку робіт народних майстрів і виставку робіт дітей, присвячену циклу зимових свят, відвідування міської ялинки. Ігрова програма до новорічних свят.

 

6. Квіткові композиції (42 год.)

Теоретична частина.

Композиція. Квіткові композиції. Поєднання світла, тіні, тону. Технологічна послідовність виготовлення  квітів: ромашки, маку, волошки, соняшника, колосків. Аплікація виробів предметів для квіткових композицій. Захист первоцвітів. Технологічні особливості кріплення об’ємних деталей квітки на основу. Технологія заклеювання деталей способом „віяло”. Легенди про квіти. Світ професій – флорист.

Практична частина.

Обробка соломки. Виготовлення аплікації за власним ескізом або за зразком на теми: „Маки”, „Ромашки”, „Соняшники”, „Польовий букет”, „Квіти у вазі”, „Квіти весни”. Копіювання ескізу на папір. Розбивка малюнка на окремі елементи, нумерація, напрямок наклеювання соломки на кожен елемент квітки. Виготовлення листків. Виготовлення предметів квіткової аплікації – вази. Припуски при вирізанні окремих деталей. Надання деталям об’єму і обробка електроінструментами (тонування). Збирання елементів квітки на паперову основу (кальку). Наклеювання готових елементів на декоративну основу. Підготовка декоративної основи (фону) аплікації. Наклеювання готових елементів на декоративну основу та остаточна обробка композиції(очищення фону від контурних ліній, сміття та оформлення в рамку). Екскурсія в природу з метою ознайомлення із весняними квітами (первоцвітами).

 

7. Анімалістичні композиції (30 год.)

Теоретична частина.

Анімалістичні (сюжетні) композиції в художній аплікації соломкою. Технологічна послідовність виконання робіт. Технологічні та естетичні вимоги до анімалістичної композиції. Народні символи України: тварини і птахи.

Практична частина.

 Виконання простих анімалістичних композицій за зразком або власним ескізом: „Лелеки”, „Півник”, „Метелики” тощо. Розбивка малюнка на окремі елементи, нумерація, напрямок наклеювання соломки на кожен елемент композиції. Заклеювання деталей соломкою, вирізання. Обробка деталей аплікації електроінструментами (тонування вирізаних деталей, створення світлотіней). Наклеювання готових елементів на декоративну основу. Підготовка основи (фону) аплікації та остаточна обробка композиції (очищення фону від контурних ліній, сміття та оформлення в рамку).

 

8. Писанка оздоблена соломкою (8 год.)

Теоретична частина.

Писанкарство. Символіка української писанки. Писанки – соломянки. Легенди та перекази про писанку. Бесіда „Вербна неділя”. Великодні ігри з писанками.

Практична частина.

Підготовка соломки до роботи: відбілювання, тонування та фарбування. Розробка ескізу писанки. Оздоблення писанки соломкою. Екскурсія на виставку робіт народних майстрів і виставку творчих робіт дітей, присвячену великоднім традиціям.

 

 9. Пейзажна аплікація (10 год.)

Теоретична частина.

Пейзаж. Перспектива. Техніка виготовлення пейзажної аплікації із соломки. Технологічні особливості виконання елементів пейзажної композиції: водойм, неба і небесних світил,дерев, декоративних трав. Технологічні та естетичні вимоги до пейзажної композиції.

Практична частина.

Підготовка соломки до роботи: відбілювання, тонування та фарбування. Виконання простих пейзажних композицій за зразком або власним ескізом. Виконання елементів пейзажу. Підготовка основи (фону) аплікації та остаточна обробка композиції (очищення фону від контурних ліній, сміття та оформлення в рамку, паспарту).

 

Підсумкове заняття (2 год.)

Творчий звіт гуртківців — відбір кращих робіт, оформлення виставки. Рекомендації та завдання на літо.

 

ПРОГНОЗОВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ

 

Вихованці мають знати:

       історію і напрямки розвитку мистецтва аплікації соломкою;

       термінологію з декоративно прикладної роботи з соломкою;

       декоративні властивості соломки різних злакових культур, способи їх зміни;

 

       технологію виготовлення аплікацій з соломки;                                                                                                                                                       

 

 

       основні прийоми побудови композиції;

       технологічні та естетичні вимоги до композиції різних видів;

       правила безпечної праці при виконанні аплікаційних робіт;

       солом’яні атрибути Різдва;

       символіку та традиції української писанки;

 

 

Вихованці мають вміти:

 

       готувати соломку для аплікації;

       самостійно виконувати аплікацію за зразком або власним ескізом;

       планувати послідовність операцій під час виконання роботи,оцінювати роботу;

       підбирати потрібний матеріал та інструменти для виконання роботи на задану тему;

       виготовляти нескладні підвісні конструкції „павуки”, новорічні та різдвяні іграшки, сувеніри;

       оздоблювати писанку соломкою;

       правильно і акуратно оформлювати виріб;

       дотримуватись правил техніки безпеки.

 

Вихованці мають набути досвід:

       роботи з природним матеріалом (соломкою);

       виготовлення аплікацій з соломки;

       виготовлення робіт для участі у конкурсах та виставках.

 

 

 

ЗАВДАННЯ НА ЛіТО

 

 

 

1.     Заготівля флористичного матеріалу: сухоцвітів, декоративних трав.

2.     Заготівля соломи культурних злакових рослин (ячмінь, жито, овес).

3.     Робота з солом’яними снопами (сушіння, біління, зрізання колосу).

4.     Пошук цікавих сюжетів  із різних джерел (ілюстрації художніх творів, мережі Інтернет) для аплікаційних робіт.

5.     Розробка власних ескізів для квіткових, анімалістичних композицій.

6.     Розробка геометричних орнаментів.

7.     Відвідування виставок майстрів декоративно-прикладного мистецтва.

8.     Виготовлення рамок, паспарту.

9.     Самостійне виготовлення аплікаційних робіт за розробленим ескізом.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Основний рівень, другий рік навчання

 

НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

п/п

Розділ, тема

Кількість годин

Усього

Теоретичні

заняття

Практичні

заняття

1.

Вступне заняття

2

2

-

2.

Мистецтво соломоплетіння і аплікації соломкою

4

2

2

3.

Матеріалознавство

12

4

8

4.

Техніка та технологія аплікації соломкою

34

4

30

 

5.

Виготовлення новорічних та різдвяних іграшок, сувенірів, композицій

 

24

 

4

 

20

6.

Квіткові композиції

42

6

36

7.

Анімалістичні композиції

30

6

24

8.

Орнаментальний декор

24

4

20

9.

Писанка – великодній сувенір

10

2

8

10.

Пейзажна аплікація

12

4

8

11.

Аплікація на вільну тему

20

2

18

Підсумкове заняття

2

-

2

Всього

216

40

176

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗМІСТ ПРОГРАМИ

 

1. Вступне заняття (2 год.)

Ознайомлення з програмою роботи гуртка. Робоча кімната. Організація робочого місця. Інструменти, матеріали та прилади, необхідні для роботи. Демонстрація зразків готових робіт гуртківців. Інструктаж з правил поведінки в кабінеті, правил дорожнього руху й протипожежної безпеки.

 

2. Мистецтво соломоплетіння і аплікації соломкою (4 год.)

Теоретична частина.

Мистецтво аплікації соломкою традиційні та сучасні напрямки. Соломоплетіння – традиційне ремесло і живе народне мистецтво. Обряди, ритуали, традиції, що пов’язані з культом хліба, зерна,соломи, врожаю, історія архаїчних символів. Ритуальне і побутове призначення солом’яних виробів.

 

 

Практична частина.

Демонстрація навчальних відеофільмів і презентацій,що розкривають обрядове, ритуальне, утилітарне і мистецьке призначення солом’яних виробів. Підготовка солом’яних снопів до зберігання (відрізання колосу).

 

3.Матеріалознавство (12 год.)

Теоретична частина.

Художні, пластичні, технологічні якості соломки як матеріла для аплікаційних робіт. Види інструментів для виконання робіт в техніці аплікації з соломки. Електроінструменти, безпечні прийоми роботи з електроінструментами. Способи зміни кольору соломки: тонування, відбілювання, фарбування. Природні і хімічні барвники. Технологія фарбування соломки  різними видами барвників. Технологія відбілювання соломки. Правила безпечного виконання фарбування і відбілювання.

Практична частина.

Робота зі солом’яними снопами: сушіння, зрізання колосу, підготовка до зберігання. Нарізання та сортування соломки. Обробка соломки „гарячим” способом. Тонування і фарбування солом’яних трубочок. Відбілювання соломки. Екскурсія в природу з метою ознайомлення дикорослими злаками та їх заготівля.

 

4.Техніка та технологія аплікації соломкою (34 год.)

Теоретична частина.

Композиція. Основні принципи композиції: стиль і гармонія, статичність і ритм, симетрія і асиметрія, рівновага, масштаб і пропорції. Правила створення композиції з окремих елементів. Техніка виготовлення листків. Тонування і надання об’єму листкам. Особливості в технології заклеювання деталей способом „віяло”. Технологічна послідовність виготовлення квітів: хризантеми, іриси, гвоздики тощо.

Практична частина.

Підготовка соломки до роботи: відбілювання, тонування та фарбування. Опрацювання сюжету, розробка ескізу. Копіювання, нумерація, визначення напрямку наклеювання солом’яних стрічок на кожен елемент квітки. Виготовлення листків. Припуски при вирізанні окремих деталей. Надання деталям об’єму і обробка електроінструментами (тонування). Збирання елементів квітки на паперову основу (кальку). Підготовка декоративної основи (фону) аплікації. Наклеювання готових елементів на декоративну основу та остаточна обробка композиції(очищення фону від контурних ліній, сміття та оформлення в рамку, паспарту).

 

5. Виготовлення новорічних та різдвяних іграшок, сувенірів, композицій (24 год.)

Теоретична частина.

Традиції святкування Нового року, Різдва у різних країнах.  Символи Різдва у соломці. „Павуки” – символи гармонії всесвіту і душі; історія виникнення, традиції. Символіка, декоративність, різноманіття форм і конструкцій. Прийоми виготовлення новорічних і різдвяних іграшок, прикрас, сувенірів, флористичних композицій.

Практична частина.

Виготовлення солом’яного ангела-оберега. Виготовлення солом’яної підвісної пташки з декором крилець кольоровими нитками і стрічками. Виготовлення ялинкових різдвяних прикрас із соломки: сніжинок, зірок, гірлянд. Святкові листівки. Виготовлення декоративної підвісної конструкції солом’яного павука. Виготовлення стилізованої ялинки з соломки. Новорічна декоративна композиція. Виконання робіт для участі в конкурсі „Новорічна композиція”. Екскурсія на виставку робіт народних майстрів і виставку творчих робіт дітей, присвячену циклу зимових свят. Новорічне свято. Відвідування

міської ялинки.

 

6. Квіткові композиції (42 год.)

Теоретична частина.

Категорії і засоби композиції: ритм, гармонія, рівновага, пропорції і масштаб. Технологічна послідовність виготовлення об’ємних складних квітів: лілії, троянди, орхідеї, півонії тощо. Безпечні прийоми роботи з електроінструментами: праскою, електровипалювачем, електропаяльником. Аплікація виробів предметів (вази, кошики) для квіткових композицій. Види прямого плетення, його застосування у аплікаційних роботах. Технологія плетення       „шахматка”, „паркетик”. Технологія заклеювання деталей способом «віяло». Технологічні особливості збирання деталей квітки способом „накладки”. Технологічна особливість виготовлення листків з відгином. Українські народні флористичні композиції. Квіткові символи України. Профорієнтація. Професія – квітникарка, флорист. Легенди про квіти.

Практична частина.

Виконання квіткових аплікацій, що складаються з квіток: лілій, орхідей, півоній, троянд та ін.. Виконання колективних квіткових аплікацій. Творчий проект. Індивідуальна робота за власним ескізом. Опрацювання сюжету, розробка ескізу. Копіювання ескізу на папір. Розбивка малюнка на окремі елементи, нумерація, напрямок наклеювання соломки на кожен елемент квітки. Припуски при вирізанні окремих деталей. Надання деталям об’єму і обробка електроінструментами (тонування). Збирання елементів квітки на паперову основу (кальку). Виготовлення листків. Виготовлення предмета квіткової аплікації – кошика. Підготовка декоративної основи (фону) аплікації. Наклеювання готових елементів на декоративну основу та остаточна обробка композиції (очищення фону від контурних ліній, сміття та оформлення в рамку). Екскурсія до квіткового салону з метою професійного самовизначення, знайомство із роботою флориста.

 

7. Анімалістичні композиції ( 30 год.)

Теоретична частина.

Анімалістичні (сюжетні) композиції в художній аплікації соломкою. Технологічні особливості виготовлення тварин із соломки. Технологічна послідовність виконання робіт. Прийоми передачі руху, ритму, спокою в сюжетних композиціях. Технологічні особливості виконання елементів, що відтворюють природне середовище. Технологічні та естетичні вимоги до анімалістичної композиції.

Практична частина.

Виконання анімалістичних композицій за зразком або власним ескізом: „Райські-птахи”, „Лебеді”, „Журавлі”, „Підводне царство” тощо. Обробка соломки. Опрацювання сюжету, розробка ескізу. Розбивка малюнка на окремі елементи, нумерація, напрямок наклеювання соломки на кожен елемент композиції. Припуски при вирізанні окремих деталей. Надання деталям об’єму і обробка електроінструментами (тонування). Збирання елементів тварин на паперову основу. Підготовка декоративної основи (фону) аплікації. Наклеювання готових елементів на декоративну основу та остаточна обробка композиції (очищення фону від контурних ліній, сміття та оформлення в рамку).

 

8.Орнаментальний декор (24 год.)

Теоретична частина.

Елементи та мотиви рослинних орнаментів. Рослинний орнамент і рослинний мотив. Стилізація в орнаменті. Стилізація природних форм – створення декоративних узорів. Народний орнамент, квітково-рослинні мотиви Петриківських розписів. Декоративне панно.

Практична частина.

Творчий проект. Індивідуальна робота за власним ескізом. Робота над рослинним орнаментом з чергуванням квітів і плодів (соняшники, волошки, колоски, виноград тощо). Виготовлення колективного панно, розробка ескізу, виготовлення елементів композиції. Тонування, обробка деталей аплікації електроінструментами. Підготовка основи для панно, наклеювання елементів композиції на основу. Виконання аплікаційних робіт „За мотивами Петриківських розписів”. Виконання робіт в техніці аплікації соломкою для участі у виставці-конкурсі „Український сувенір”. Екскурсія на виставку робіт майстрів декоративно-прикладного мистецтва; традиції українського орнаменту в роботах народних і самобутніх майстрів.

 

9.Писанка – Великодній сувенір (10год.)

Теоретична частина.

Писанки – символ воскресіння, відродження життя і краси. Великодні традиції, звичаї народів світу. Великодній сувенір   писанка солом’янка. Писанкарство: традиції та сучасність.

Практична частина.

Підготовка соломки до роботи: відбілювання, тонування та фарбування. Розробка ескізу. Оздоблення писаки соломкою.  Екскурсія на виставку робіт народних майстрів і виставку творчих робіт дітей, присвячену великоднім традиціям.

 

 

 

10. Пейзажна аплікація (12 год.)

Теоретична частина. Пейзаж. Перспектива. Техніка виготовлення пейзажної аплікації із соломки. Технологічні особливості виконання елементів пейзажної композиції: водойм, неба і небесних світил,дерев, декоративних трав. Технологічні та естетичні вимоги до пейзажної композиції.

Практична частина. Підготовка соломки до роботи: відбілювання, тонування та фарбування. Вибір сюжету, розробка ескізу. Виконання елементів пейзажу. Підготовка основи (фону) аплікації та остаточна обробка композиції(очищення фону від контурних ліній, сміття та оформлення в рамку, паспарту).

 

11.Аплікація на вільну тему (20 год.)

Теоретична частина.

Вибір теми та її обґрунтування. Сюжети. Задумка та ескіз.  

Практична частина.

Виконання індивідуальних та колективних аплікаційних робіт. Обробка соломки. Вибір сюжету, розробка ескізу. Розбивка малюнка на окремі елементи, нумерація, напрямок наклеювання соломки на кожен елемент задуманої аплікації. Припуски при вирізанні окремих деталей. Надання деталям об’єму і обробка електроінструментами (тонування). Підготовка декоративної основи (фону) аплікації. Наклеювання готових елементів на декоративну основу та остаточна обробка композиції (очищення фону від контурних ліній, сміття та оформлення в рамку, паспарту). Екскурсія відвідування творчих виставок, які проводяться у місті.

 

Підсумкове заняття (2 год.)

Творчий звіт гуртківців — відбір кращих робіт, оформлення виставки. Рекомендації та завдання на літо.

 

ПРОГНОЗОВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ

Вихованці мають знати:

       традиції, сучасні напрямки аплікації соломки;

       правила техніки безпеки при роботі з інструментами і матеріалами;

       способи обробки соломки;

       технологію виготовлення аплікацій з соломки;                                                                                                                                                      

       основні прийоми побудови композиції;

       технологічні та естетичні вимоги до композиції різних видів;

       назви технологічних операцій, виробів, матеріалів, інструментів;

       назви, зовнішній вигляд, декоративні властивості злакових рослин;

       історію виникнення, традиції, символіку, типи підвісних конструкцій „павуків”;

       символіку та традиції писанкарства;

 

Вихованці мають вміти:

       самостійно заготовлювати і обробляти солому;

       підбирати потрібний матеріал та інструменти для виконання роботи на задану тему;

       деталізувати, акуратно виготовляти елементи композицій різної форми і рівнів складності;

       самостійно складати композиції різних рівнів складності;

       вибирати сюжети і розробляти ескізи;

       планувати послідовність операцій під час виконання роботи, оцінювати роботу;

       безпечно і вміло працювати з електроінструментами;

       виготовляти підвісні конструкції „павуки”, новорічні та різдвяні іграшки, сувеніри;

       оздоблювати писанку соломкою;

       правильно і акуратно оформлювати виріб;

       дотримуватись правил техніки безпеки.

 

Вихованці мають набути досвід:

       виготовлення аплікацій соломкою за власними ескізами;

       самостійно використовувати набуті знання та вміння при виконанні творчих робіт;

       художнього оформлення виставки своїх робіт;

       оцінювання з естетичної точки зору своїх робіт та робіт своїх друзів;

 

ЗАВДАННЯ НА ЛІТО

 

1.     Заготівля флористичного матеріалу: сухоцвітів, декоративних трав;

2.     Заготівля соломи культурних злакових рослин (ячмінь, жито, овес);

3.     Робота з солом’яними снопами (сушіння, біління, зрізання колосу);

4.     Пошук цікавих сюжетів  із різних джерел (ілюстрації художніх творів, мережі інтернет) для аплікаційних робіт;

5.     Розробка власних ескізів для квіткових, анімалістичних композицій;

6.     Розробка геометричних орнаментів;

7.     Відвідування виставок майстрів декоративно-прикладного мистецтва;

8.     Виготовлення рамок, паспарту;

9.     Самостійне виготовлення аплікаційних робіт за розробленим ескізом.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Література

1.     Булыгина Г. Е. Чудо-соломка. – Екатеринбург: Средне-Уральское книжное издательство, 2012. – 192с., Издание 2-е, исправленное дополненное.

2.     Булыгина Г. Е. Цветы из соломки. – Шадринск: Изд-во ОГУП  „Шадринский Дом Печати”, 2012. – 72с.

3.     Галкіна В. І. Уроки соломо пластики. Посібник. Луцьк: Волинська обласна друкарня, 2006. – 104с.

4.     Павленко Раїса Українські народні вироби із соломи – Львів: Свічадо, 2015. – 120с.

5.     Репина Т. А. Аппликация соломкой. — М.:  „Культура и традиции”. – 2013.

6.     Сензюк П. К. Композиція в декоративному мистецтві. – К: Радянська школа. – 1988.

7.     Стеченко О.Ф. Плетиво та аплікація із соломи. – К.; Урожай, 1994 р.

8.     Федотов Г. Сухие травы. Основы художественного ремесла.  – М.: АСТ – Пресс, 1997. – 119 с.

9.     Фитч Б. Дизайн и декор из соломки : плетение, вышивка, аппликация / Серия   „Рукодельница”, - Ростов н/Д, Феникс, 2004.-96с.

10.                        Федущак М. Прикрашання квітами – квітчання.– Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2004. – 97с.