1 2 3 4

Програма гуртка "Рослини-символи України" молодший шкільний вік, автори: Ромашко Р.Я., Луцишин С.М.

10 березня 2017 - Администратор

РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНіСТРАЦІЯ

УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ

комунальний заклад „станція юних натуралістів”

Рівненської обласної ради

 

 

 

 

ПОГОДЖЕНО

 

Протокол засідання науково-

методичної ради Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти

 

 

 

 

22.06.2016   № 02

 

 

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

 

 

 

 

Наказ управління освіти і науки

Рівненської обласної державної адміністрації

  

          01.09.2016   № 403

 

 

 

                                                            

     

 

 

Навчальна програма з позашкільної освіти

еколого-натуралістичного напряму

гурток „Рослини – символи України”

1 рік навчання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

м. Рівне-2016

Автор:

Ромашко Раїса Ярославівна – керівник гуртків комунального закладу  „Станція юних натуралістів” Рівненської обласної ради;

 

Луцишин Світлана Михайлівна - керівник гуртків комунального закладу  „Станція юних натуралістів” Рівненської обласної ради;

 

 

Рецезенти:

Давидюк Наталія Юріївна – методист Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат педагогічних наук;

 

Ровкач Ангеліна Василівна – головний спеціаліст відділу виховної роботи та соціального захисту дітей управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації;

 

Остафійчук Тетяна Василівна – директор, керівник гуртка-методист комунального закладу  „Станція юних натуралістів” Рівненської обласної ради;

 

Мороз Євдокія Павлівна – методист вищої категорії комунального закладу  „Станція юних натуралістів” Рівненської обласної ради;

 

 

 

 

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

З далекої давнини до нас дійшли легенди, казки, перекази, присвячені рослинам. Кожен народ має свої святині, свої символи, опоетизовані образи дерев, квітів. Вивчаючи  рослини всебічно, гурток „Рослини – символи України” об’єднав у собі декілька напрямів:

         біологічний  – де юннати ознайомлюються з будовою та біологічними особливостями найбільш популярних в Україні рослин: калина, верба, тополя, дуб, чорнобривці, мальва, волошка, їх цілющими  властивостями;

         народознавчий – сприяє формуванню у дітей уявлення про культуру, побут, звичаї, традиції українського народу, тим самим виховує патріотичні почуття, гордість за себе і свою Батьківщину;

         мистецтво народних ремесел, образотворче мистецтво та декоративно-вжиткове - відіграють важливу роль в  естетичному  вихованні дітей.

Програма допоможе активізувати пошукову і пізнавальну діяльність юннатів по збиранню й вивченню українського фольклору, звичаїв, традицій, виховувати патріотичні почуття, розуміння народних символів.

Знання особливостей рослин, практичні вміння та навички, набуті гуртківцями в процесі навчання, широко використовуються в суспільно корисній праці.

Враховуючи вікові особливості дітей молодшого шкільного віку, програмою запла­новано використання різноманітних форм і методів подачі матеріалу. Пропонується використовувати загадки, вікторини, бесіди, кросворди, дидактичні ігри, екскурсії, різні тех­нічні засоби навчання та ігрові форми роботи.

Навчальна програма реалізується в гуртку еколого-натуралістичного спрямування позашкільного закладу і спрямована на дітей молодшого шкільного віку.

При складанні програми були використані: програма гуртка „Рослини – символи України” Миколаївського еколого–натуралістичного центру учнівської молоді, збірка програм  комунального закладу „Чернівецький обласний центр еколого- натуралістичної творчості учнівської молоді”.

Мета програми – формування у дітей ціннісного ставлення до держави, природи у процесі ознайомлення із рослинами-символами України.

Завдання програми:

-       ознайомити юннатів з цілющими властивостями найпоширеніших рослин нашої місцевості;

-       залучати дітей до суспільно-корисної праці з озеленення території навчального закладу;

-       створити умови для пошукової діяльності дітей щодо українських звичаїв, традицій пов’язаних з рослинами;

-       виховувати повагу до національних звичаїв і традицій;

-       виховувати любов до природи рідного краю.

Програма передбачає  навчання дітей молодшого шкільного віку у групах початкового рівня і розрахована на 1 рік навчання – 144 год. на рік (4 год. на тиждень). Кількісний склад навчальної групи —12-15 учнів.

Форми і методи навчання: бесіда, розповідь, практична робота, екскурсія, рольова або ділова гра, демонстрація фото та відеоматеріалів. Керівник гуртка може вносити зміни й доповнення в зміст програми, планувати свою роботу з урахуванням інтересів гуртківців, стану матеріально-технічної бази закладу.


 

 

Початковий рівень, перший рік навчання

 

НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

 

 

 

   Назва розділу

               Кількість годин

теоретичних

практичних

разом

1.

Вступ

2

2

4

2.

Рослини – частина живої природи

12

20

32

3.

Калина – символ українського народу

6

10

16

4.

Верба – багатогранний рослинний символ

5

7

12

5.

Тополя -  символ рідної землі

3

5

8

6

Дуб – символ могутності та довголіття

2

4

6

7.

Вишня – дерево життя

4

6

10

8.

Каштан – квітучий символ Києва

2

4

6

9.

Рослини – символи Полісся

5

9

14

10.

Символіка, пов’язана з квітами   

16

18

34

11.

Підсумок

1

1

2

                   Всього:

58

86

144

 


 

ЗМІСТ ПРОГРАМИ

 

1. Вступ  (4 год.)

Ознайомлення гуртківців з планом роботи гуртка. Правила техніки безпеки при роботі в кабінеті, під час проведення екскурсій в природу.

Екскурсія  в парк з метою ознайомлення юннатів із красою рідного краю.

 

2. Рослини – частина живої природи (32 год.)

 

Теоретична частина.

Загальна характеристика рослин. Рослини й екологічні фактори довкілля. Сезонні явища в житті рослин. Значення рослин у природі та  житті людини.  Рідкісні рослини України та їх охорона. Лікарські  рослини та їх значення в медицині. Способи збору, зберігання та використання лікарських рослин. Кімнатні рослини, їх різноманітність. Будова і особливості кімнатних рослин. Способи розмноження кімнатних рослин. Рослини - рекордсмени. Рослини-синоптики, особливості прогнозування погоди. Рослини-барвники, секрети природного кольору.

Практична частина.

Виготовлення колажу „Рідкісні рослини України”. Виготовлення аплікації з осіннього листя дерев та кущів. Конкурс малюнків: „Щедра осінь”, „Природа рідного краю”. Перегляд відеозапису казки „Дванацять місяців”. Екскурсія в парк. Осінні явища в житті рослин.

 Ознайомлення з лікарськими та кімнатними рослинами за малюнками, таблицями. Екскурсія в природу. „Природа вчить, природа лікує”. Виготовлення паперових пакетів для зберігання лікарських рослин.  Висаджування кімнатних рослин. Догляд за кімнатними рослинами. Полив і обприскування рослин. Екскурсія в квіткову теплицю Станції юних натуралістів з метою ознайомлення з різновидами кімнатними рослинами.

Ознайомлення з рослинами – синоптиками, барвниками, рекордсменами за малюнками, таблицями, гербаріями. Перегляд відеозаписів та їх обговорення. Екскурсія на НДЗД, в дендропарк Станції юних натуралістів з метою ознайомлення з різноманітними рослинами.

Екологічні вікторини „Міс Флора”, „Моя улюблена рослина”.

 

 

 

3. Калина – символ українського народу  (16 год.) 

Теоретична частина.

Рослини - символи України. Калина - найбільш шанована рослина в Україні. Види та  місця поширення. Улюблена рослина українців у народній творчості. Використання калини в народних звичаях та обрядах, народні прикмети, пов’язані з нею. Цілющі та лікарські властивості калини. Калина  в творах Т.Г.Шевченка та інших українських поетів та письменників.

 

 Практична частина.

Екологічна вікторина  „Запам’ятай та відшукай рослину”. Виготовлення аплікації із рваних частин паперу „Гроно калини”. Зачитування  легенд, загадок та народних прикмет про калину. Конкурс малюнків „Калина біля мого двору”.  Рецепти приготування цілющих чаїв з калини, їх вплив на здоров’я людини. Аплікація з пластиліну „Гілка калини”.  Проведення конкурсу на знання віршів та пісень про калину.

Екскурсія в природу з метою спостереження за змінами, які відбуваються з калиною восени.

 

 

 

4. Верба - багатогранний рослинний символ (12 год.)

Теоретична частина.

Верба - символ весни, освячення, численного роду і родинного вогнища,

дерево життя. Найпоширеніші  види верби в Україні. Значення верби в природі та в житті людини. Цілющі властивості верби.  Використання верби в народній медицині та народних промислах. Народні звичаї, обряди, пов’язані з вербою. Вербна неділя. Верба в народних піснях, легендах, переказах, казках та   творчості видатних українських поетів та письменників.

 

Практична частина.

Проведення конкурсу малюнків „У гості до вербиці”. Виготовлення аплікації з кольорового паперу „Вербові котики”. Проведення конкурсу на знання віршів, легенд, казок в яких оспівується верба. Виготовлення аплікації

„Великодній кошик”. Виготовлення виробів з лози технікою простого плетіння: віночки, лозові кульки.

Екскурсія в природу з метою ознайомлення з різними видами верби в нашому регіоні.

 

 

 

5. Тополя -  символ рідної землі (8 год.) 

Теоретична частина.

Тополя - символ дівочої краси, жіночого й дівочого суму, самотності. Місця поширення та види тополь, які зустрічаються на Україні. Значення тополі в природі та житті людини. Народні легенди, пісні, балади про тополю. Образи тополі у поетичних рядках творів українських поетів і письменників.

 

Практична частина.

Проведення конкурсу малюнків „Ой у полі тополя стояла”. Екскурсія в природу з метою ознайомлення з різними видами тополь. Проведення конкурсу на знання віршів, легенд, пісень про тополю. Перегляд відеофільму „Тополя” за поемою Т.Г. Шевченка.

 

 

 

6. Дуб – символ могутності та довголіття (6 год. )

 

Теоретична частина.

Дуб - символ повноти життя, могутньої сили й величної краси. Найпоширеніші види дубів в Україні. Значення дуба в природі та житті людини. Використання дуба в  народній медицині.

 

Практична частина.

 

Виготовлення виробів з природного матеріалу (жолудів).  Проведення конкурсу малюнків „З ким дружить дуб?”.

Екскурсія в природу з метою ознайомлення з різними видами дубів.

 

 

 

 

7. Вишня – дерево життя (10 год.)

 

Теоретична частина.

Вишня - символ рідної землі та України, матері й дівчини - нареченої. Місця поширення. Вид та сорти вишень на Україні. Вишня – цінна харчова і лікарська рослина. Вишня в народних піснях, легендах, переказах.  Оспівування вишні в творах Т.Шевченка та інших українських поетів та письменників.

Практична частина.

 

Виготовлення аплікації з  кольорового паперу „Квітуча гілочка вишні”. Аплікація з пластиліну „Вишеньки”. Проведення конкурсу малюнків „Ой у вишневому садочку…”. Проведення конкурсу на знання віршів, легенд, пісень про вишню.

Екскурсія вулицями міста Рівного  з метою виявлення вишневих насаджень.

 

 

8. Каштан – квітучий символ Києва (6 год.)

 

Теоретична частина.

Каштан – символ міста Києва. Види каштанів, місця поширення. Лікарські властивості каштанів, їх використання в народній медицині. Пісні, легенди про каштан.

 Практична частина.

 

Виготовлення виробів з природного матеріалу (каштанів). Проведення конкурсу малюнків та виготовлення аплікації „Квітуча гілочка каштана”.

 

Екскурсія в парк „Каштани у нашому місті”.

 

 

 

9. Рослини – символи Полісся (14 год.)

 

Теоретична частина.

Жито – символ добробуту, божої благодаті,  достатку. Жито в народній творчості, в творах українських письменників.

Льон – основна прядивна культура в Україні. Народногосподарське значення льону. Лікувальні властивості льону, їх використання в народній медицині. Використання льону в давнину. Традиції ткацтва Рівненського Полісся.

Хміль – символ парубка, козака. Особливості вирощування, місця поширення, лікарські властивості. Народні обряди, пов’язані з хмелем.

Практична частина.

 

Конкурс малюнків „Хліб усьому голова”. Екскурсія в музей „Берегиня” Станції юних натуралістів.

 

Виготовлення аплікації з використанням ниток „Квітка льону”. Перегляд фото та відеоматеріалів „Вирощування та використання льону”. Виготовлення аплікації з використанням насіння льону. Проведення конкурсу малюнків „Квітучий льон у полі”. Перегляд фото та відеоматеріалів „Вирощування хмелю”.

Екскурсія  на Рівненський  льонокомбінат.

 

 

 

10. Символіка, пов’язана з квітами ( 34 год.)

 

Теоретична частина.

Барвінок - символ вічності буття і життєвої сили, провісник весни. Місця поширення, види. Роль барвінку в народних весільних обрядах. Легенди про походження цієї рослини.

 

Волошки – символ ніжної і тонкої душевної краси, праведності і святості. Лікувальні властивості волошки синьої. Роль волошки синьої в українських народних святах пов’язаних з хліборобством. Легенди про походження волошки.

 

Мак  –  символ краси і молодості. Біологічні особливості, місця поширення. Символіка маку в різних країнах. Мак в обрядах нашого народу.  Свято Маковія. 

Соняшник. Біологічні особливості, походження. Значення  соняшника в природі і народному господарстві. Соняшник в народній творчості, у творах українських письменників.

Чорнобривці – символ материнської любові. Біологічні особливості. Цілющі і лікарські властивості рослини. Народні легенди про чорнобривці. Чорнобривці у творах українських письменників.

Мальва – берегиня української оселі. Біологічні особливості. Місця поширення. Мальва в народних обрядах, казках, легендах. Мальва у творах українських письменників та художників.

 

Лілія – символ тонкої краси. Водяні лілії, їх походження і місця поширення. Народні звичаї пов’язані з лілією.

Папороть – символ щасливої долі. Місця поширення, особливості розмноження. Легенди про походження рослини. Папороть в народних казках, обрядах.

Фіалка – символ скромності і чистоти. Місця поширення, види. Фіалки в народних  творах, легендах переказах.

Віночок – символ молодості і кохання. Види віночків. Особливості їх використання  в українських народних обрядах. Обжинковий вінок.

 

Практична частина.

 

Проведення конкурсу малюнків „Мій рідний барвінковий край”.  Перегляд фото, відеоматеріалів.

Виготовлення об’ємної аплікації з паперу „Волошка”. Поетична година  „Україно моя волошкова”.

 

Виготовлення з паперу квітки маку – символу дня пам’яті та примирення. Виготовлення  картин з насіння маку.

 

Виготовлення об’ємної аплікації квітки соняшника з паперу. Проведення конкурсу малюнків, пісень, віршів про соняшник.

Проведення конкурсу  малюнків „Чорнобривці  в бабусиному садку”. Виготовлення виробів в техніці квілінг „Букет квітів”.

Виготовлення аплікації з паперу „Мальви”.  Конкурс малюнків  „Заснули мальви коло хати”.

 

Виготовлення об’ємної аплікації квітки лілії з паперу. Перегляд фотоматеріалів  про папороть у природі. 

Висівання насіння та висаджування розсади квіткових рослин   на пришкільній ділянці.

 

Виготовлення аплікації з паперу „Кошик з квітами”.  

 

 

Екскурсія в природу з метою збору польових квітів для плетення віночка.

 

 

 

Підсумок (2 год.)

 

Підведення підсумків роботи гуртка. Оформлення альбому „Рослини – символи України”.  

 

ЗАВДАННЯ НА ЛІТО

 

1. Заготівля флористичного природного матеріалу для практичних робіт.

2. Майстер клас  з виготовлення українського традиційного віночка.

3. Складання гербарію  рослин.

4. Проведення фенологічних спостережень у природі.

5. Заготівля лікарської сировини. Гра „У світі лікарських рослин”.

6. Робота на навчально-дослідній земельній ділянці.

7. Екологічні екскурсії в природу:

-            ботанічний заказник загальнодержавного значення „Вишнева гора”;

 

-            парк культури і відпочинку  ім. Т.Г. Шевченка;

-            озеро Басів Кут;

-            Рівненський льонокомбінат;

-            Рівненський краєзнавчий музей.

 

 

 

 

 

 

 

ПРОГНОЗОВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ

Вихованці мають знати:

       рослини – символи України;

       національні звичаї та традиції свого народу;

       роль та значення рослин в житті людей;

       твори українських письменників, в яких оспівуються рослини-символи;

       назви та цілющі  властивості  найпоширеніших лікарських рослин  своєї місцевості;

       пісні, легенди, перекази про рослини-символи;

       символіку українського віночка;

       правила поведінки та безпеки під час занять;

       основні правила поведінки в природі.

 

 

 

 

 

Вихованці мають вміти:

       застосовувати набуті знання в повсякденному житті;

       передавати свої знання і досвід членам родини, друзям;

       розпізнавати рослини, які вивчалися;

       відчувати цілющу дію природного матеріалу, з яким працюють;

       дотримуватися техніки безпеки й основ життєдіяльності;

       вміти користуватися різними матеріалами і техніками.

 

 

 

 

 

Вихованці мають набути досвід:

       художнього оформлення виставки своїх робіт;

       оцінювання з естетичної точки зору своїх робіт та робіт своїх друзів;

       бережливого ставлення до природи.

 

Література

1  Бутченко Л.І. Природа в житті українського народу.  –  Київ: Вид-во

 

 

 

 

«Лібра» - 2007. 

2.  Дозвілля школярів: ігри, конкурси, розваги / Упорядник: Л.Шелестова,

Н.Чиренко, Н Чернякова. – К.: Шк. Світ, 2012.

 

 

 

 

3.  Заверуха Б.В. У світі рослин. - Київ «Урожай» - 1995. 

4.  Лозко Г.С. Українське народознавство. – К.: Зодіак-ЕКО, 1995.

5.  Рослини Червоної книги України. Комплект наочних посібників.  –

Харків: Вид-во «Ранок» - 2008. – 20 окремих аркушів у папці.

6.  Топалова Т.М. «Рослини-символи України». – Миколаїв, 2007.