1 2 3 4

Конспект заняття "Різноманітність тварин. Значення тварин у природі і житті людини. Загадки про тварин. Екскурсія в живий куточок станції юних натуралістів". Автор: Луцишин С.М., керівник гуртків

29 жовтня 2014 - Администратор

Тема. Різноманітність тварин. Значення тварин у природі і житті  людини. Загадки про тварин. Екскурсія в живий  куточок станції юних натуралістів.

 

Мета. Забезпечити засвоєння знань про різноманітність  тварин ,  їх  значення  у природі і житті  людини. Розвивати пізнавальні інтереси учнів. розвивати смислову та образну пам'ять, вміння узагальнювати; розвивати      кмітливість, швидкість мислення, творчі можливості учнів; виховувати любов до природи, турботливе ставлення до неї; Формувати екологічний світогляд, елементарні навички догляду за тваринами.      Ознайомити учнів з професіями, пов’язаними з використанням знань з біології в народному господарстві.  Виховувати любов до тварин.

 

Обладнання: таблиці і малюнки із зображенням тварин; тварини живого куточка станції юних натуралістів.

Методи та прийоми: бесіда, розповідь, відгадування загадок,  гра, демонстрація малюнків, екскурсія.

                                            Хід заняття.

1.    Вступна частина

   Організація гуртківців до заняття.

 - Помандруємо в царство тварин. Ви дізнаєтеся, що тварин різних видів учені об'єднали в групи.  Ознайомимося з істотними ознаками окремих груп тварин, умовами їх життя. З’ясуємо, яке значення мають тварини в природі, чому потребують охорони.

2. Основна частина

 2.1. Розповідь з елементами бесіди.

Комахи - найчисленніша група тварин. До неї належать метелики, жуки, мурашки, бабки, коники, джмелі та багато інших комах. Вони стрибають, бігають, повзають, літають, плавають.  За якою істотною ознакою їх об'єднали в одну групу?  (Шість ніг - це істотна ознака комах).

Риби. В океанах, морях, річках і ставках живуть риби. Риби - тварини, тіло яких вкрите слизькою лускою. Вони дихають киснем, розчиненим у воді. Риби морів і океанів живуть у солоній воді, а риби річок і ставків - у прісній.

Земноводні. Поміркуйте, з яких двох слів складається ця назва. Чому тварин так назвали? На території України трапляються жаби різних видів. Біля водойм живуть тритони. Жаби і тритони - це земноводні, їхнє тіло вкрите м'якою, вологою шкірою. Якщо шкіра пересохне, тварина загине. Усі земноводні дихають киснем повітря. Вони не можуть довго перебувати під водою. Тому частину життя земноводні проводять на суші, а частину — у воді.

Плазуни. Черепахи, ящірки, змії, крокодили - це тварини, яких називають плазунами. Чому? На суші вони рухаються «плазуючи», тобто тягнуть своє тіло по землі. Тіло плазунів укрите сухими лусочками. У черепах ці лусочки зрослися й утворили міцний панцир.

Птахи.

Розгляньте  птахів, зображених на малюнку. Розкажіть  про кожного птаха за таким планом:

1)  назва тварини;

2)  розмір тварини (велика, середня, мала);

3)  частини тіла тварини (голова, тулуб, ноги, хвіст);

4)  чим вкрите тіло;

5)  особливості зовнішньої будови тварини.

 Порівняйте  зображених тварин за розміром, зовнішньою будовою і покривом тіла. Чим вони подібні? Чим різняться? Яка істотна ознака птахів? Тіло, вкрите пір'ям, - це істотна ознака птахів.

          Ссавці.

Розглянь тварин, зображених на малюнках. Розкажи про кожного з них, використовуючи план, за яким ти розповідав про птахів. Порівняй  тварин між собою. Яка істотна ознака ссавців?

(Вкрите шерстю тіло і вигодовування малят молоком - це істотні ознаки звірів. За цими ознаками вони відрізняються від інших тварин).

Значення тварин у природі і житті людей.

 - Розкажіть , яке значення тварини відіграють у природі.

- У житті людей.

Значення тварин. як і рослин, у природі величезне. Ми знаємо, що багато рослин запилюється тільки тваринами, що тварини відіграють велику роль у розповсюдженні насіння деяких рослин. Вони, як і бактерії, беруть дуже активну участь в утворенні грунту. Дощові черв’яки, мурашки та інші дрібні тварини постійно вносять у грунт органічні речовини, роздрібнюють їх і таким чином сприяють утворенню перегною. Через нірки, вириті ними, легше проникають до коріння рослини вода й повітря. Зелені рослини збагачують повітря киснем, потрібним для дихання всіх живих істот. Частина тварин живиться  рослинами, а хижаки – травоїдними тваринами. Отже, тварини не можуть існувати без рослин. Але й життя рослин залежить від життєдіяльності тварин.

Велике санітарне значення тварин у природі: вони знищують трупи ін. тварин, рештки відмерлих рослин та опалого листя. Багато водяних тварин очищують воду. А чистота води для життя так само важлива, як і чистота повітря.

Тварини завжди мали й тепер мають дуже велике значення для людини. Наші далекі предки, які жили 100-150 тис. років тому, знали диких звірів, птахів, риб та інших тварин. Життя первісних людей багато в чому залежало від полювання й рибальства. М’ясо впольованих тварин було основною людською їжею. З шкур убитих звірів виготовляли одяг, з кісток – ножі, скребачки, голки, наконечники для списів. Сухожилля використовували замість ниток для зшивання шкур і як тятиви для луків. Успіх полювання залежав не тільки від сили й спритності мисливців, а й від уміння виявити гніздо птаха, знайти потрібний слід, вибрати найкращий час для облави. Людина мусила також остерігатися хижаків, відрізняти отруйних змій від неотруйних.

Вивчивши повадки диких звірів, стародавні люди зуміли приручити деяких їх них. Першою свійською твариною став собака, якого використовували, як цінного помічника на полюванні. Згодом з’явилися свійські свині, рогата худоба, птиця. З часом роль тварин у людському життя змінилася. Зменшилося значення диких звірів як джерела їжі, бо свійські тварини стали давати м’ясо, шерсть і молоко. Проте в людини з’явилися нові вороги з тваринного світу – різні комахи, які шкодили культурним рослинам.

У ХХ ст. дуже активна господарська діяльність людини – вирубування лісів, будівництво гідростанцій, розширення посівних площ і т.д. – призвела до того, що багато диких тварин опинилося у важких умовах існування, зменшилася їх кількість, деякі види стали рідкісними, інші зовсім зникли. Тому виникла потреба в їх охороні. Однак значення травин для людини не тільки не зменшилося, а й навіть зросло. Адже тварини значною мірою забезпечують населення Землі продуктами харчування і промисловість сировиною. Значну частину продуктів харчування, я також шкіру, віск, шовк, шерсть та іншу сировину людина дістає від свійських тварин. Рибальство, особливо морське, промисел ракоподібних і молюсків також мають важливе значення в забезпеченні харчовими продуктами, вітамінами, ліками. З їхніх відходів виробляють кормове борошно і добрива. Існують і такі тварини, що викликають різні хвороби (малярію, глистяні захворювання, коросту та ін.). Деякі тварини є переносниками хвороб (наприклад, вони переносять від хворих до здорових людей висипний тиф, комарі – малярію, блохи – чуму). Людина охороняє корисних тварин, сприяє їхньому розмноженню, а з шкідливими веде боротьбу.

2.2 Включення гуртківців у самостійне осмислення теми.

2.2.1. Загадки про тварин


Гострі зуби, хижу вдачу –
В річці всі від неї плачуть.
(Щука)

В лісі тваринка живе полохлива,
Добра, пухнаста, та дуже ляклива.
Вушки вона притискає свої,
Шурхіт усякий лякає її.
(Заєць)

 

Я пасуся на лужку
В хутряному кожушку.
Гострі рожки бе-бе-бе,
Налякаю я тебе.
(Коза)

 

Птах моторний,
Як сажа чорний,
Їсти черв’яків мастак
Це спритний звичайний.
(Грак)

 

В лісі у норі живе,
Дуже хитрою сливе.
Низька тварина ця на зріст,
Хутро руденьке,пишний хвіст.
Найкраща в лісі витівниця.
Ну що, впізнали? Це .
(Лисиця)

 

У хаті зачинилася,
Тихенько причаїлася,
Та сидить німа від страху.
Ви впізнали ?
(Черепаха)

 

Відкриваються щоночі
Величезні її очі.
Землю темрява вкрива-
Полювать летить .
(Сова)

 

 Як на гойдалках на вітках
Вони плигають у клітках.
Граються, кривляються,
Разом забавляються.
А веселі ці малята-
Пустотливі.
(Мавпенята)

 

Він незграбний і товстий,
Завжди він чомусь сумний.
А на лобі в нього ріг,
Ця тварина . 
(Носоріг)

 

Є горішки і грибочки
У дуплі на мотузочку.
Плигаю по гілочкам,
Я – руденька .
(Білочка)

 

На зеленому лужку
Плига сірий в кожушку.
Куций хвостик, довгі вушки,
В лубяній живе ізбушці.
(Заєць)

 

Заповзята трудівниця,
Вона праці не боїться.
Дуже сильна ця комаха
Називається . (Мураха)

 

У савані проживає,
Чорно-білі смужки має.
І весела, і пригожа,
На конячку нашу схожа.
(Зебра)

 

Має жало ядовите,
Як вірьовка в’ється.
Спритна, влучна та холодна.
Як вона зоветься?
(Гадюка)

 

 На дні річному проживаю,
Я небезпечні клешні маю,
Довгі вуса, чорні очі,
А вперед іти не хочу! (Рак)

 

Хто з вас цю тварину знає?
Хто скоріше відгадає?
Гладенький бочок,
Рожевий п’ятачок,
І хвостик – крючок!
(Порося)

 

2.2.2.   Бесіда.

  -На які групи вчені поділяють тварин?

 - Яких тварин називають комахами? Наведіть приклади.

- Яке значення в природі і житті людей відіграють комахи?
- Яких  тварин  називають  рибами?  Наведіть приклади.

- Яке значення в природі і житті людей відіграють риби?
- Яких тварин називають земноводними? Наведи приклади.

- Яких тварин називають плазунами?

- Яке значення земноводних і плазунів у природі?
- Яких  тварин  називають птахами ? Наведіть  приклади.

- Яких  тварин  називають  ссавцями ?

-  Яке значення ссавців у природі і житті людей.

2.2.3. Розповідь про домашнього улюбленця.

- Якщо у вас  вдома є кішка, собака або інша свійська тварина, то розкажіть про них. Яке значення вони відіграють у вашому житті? Яке їхнє значення у природі?

2.2.4. Гра «Впізнай мене».

На дошці – малюнки  тварин, закриті аркушами  паперу. За описом потрібно  відгадати, про кого  йде мова. Яке значення ці тварини відіграють у природі та господарській діяльності людей?

1. Цей гарний і цінний птах заслуговує на увагу людей та охорону. В одній із відомих дитячих казок його називали «гидким каченям». (Лебідь)

2. Пташеня цього птаха малесеньке – 3г, але воно хоч і сліпе, несе на спині інше пташеня. Що ж воно робить? Викидає всіх із гнізда. Але мине 4 дні, і цей інстинкт зникає. Ці птахи не висиджують і не виховують своїх дітей, а підкидають їх різним птахам. (Зозуля)

3. Великий птах із довгими ногами і великим дзьобом. Полює в місцях, багатих на воду. Про нього в народі кажуть: «Птах, що приносить дітей і  щастя.» (Лелека)

4. Ці птахи можуть передбачати погоду. Ще їх називають маленькими барометрами. Про них в народі кажуть: низько літають над землею – на дощ. (Ластівка)

5. Схожий на кішку звір, але більший з коротким хвостом. На кінцях вух – пензлики. Забарвлення рудувате з темними плямами. (Рись).

6. Рухливий звір. Чудово лазить по деревах, з дивовижною легкістю перестрибує з гілки на гілку. Харчується насінням ялини, горіхами. На зиму запасає гриби. ( Білка ).

7. Сильний травоїдний звір на високих, струнких ногах. У самців восени – важкі роги у вигляді лопати з гострими відростками. (Лось).

8. Невеликий звір з довгими вухами і коротким хвостом. Літом – сірий, взимку – білий. Харчується корою дерев і молодими гілками. (Заєць)

 

2.2.5. Екскурсія  до живого куточка станції юних натуралістів. Правила догляду за різноманітними  тваринами.

Завдання дітям перед екскурсією:

-         На наступне заняття підготуйте розповідь про тварину живого куточка , яка вам найбільше сподобається. Сформулюйте правила догляду за нею.

3. Заключна частина заняття.

Обґрунтування гуртківцями можливості використання отриманих знань, умінь та навичок догляду за тваринами, які живуть у живому куточку станції юних натуралістів для  утримання тварин в домашніх умовах.