1 2 3 4

"Абетка природи" для дошкільників - Бондар Тетяна Віталіївна

31 серпня 2020 - Администратор

 

 

 

ПОГОДЖЕНО

 

Протокол засідання науково-

методичної ради Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти

22.05.2020

№02 

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

 

Наказ управління освіти і науки

Рівненської обласної державної

адміністрації

05.06.2020

 №116  

 

 Навчальна програма з позашкільної освіти

еколого-натуралістичного напряму

 гурток «Абетка природи»

 

1 рік навчання

 

 

 

 

 

Автор:

Бондар Тетяна Віталіївна – керівник гуртків комунального закладу «Станція юних натуралістів» Рівненської обласної ради;

 

Рецезенти:

  

Давидюк Наталія Юріївна – методист Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат педагогічних наук.

Мороз Євдокія Павлівна – методист комунального закладу «Станція юних натуралістів» Рівненської обласної ради.

 

 

 

 

              

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

 

Свої перші найяскравіші, незабутні враження людина отримує від чарівного світу природи. Людина – частина природи, потяг до всього живого закладений у ній від самого народження, та чи не найяскравіше виявляється в дитячому віці.

На думку В. Сухомлинського, природа лежить в основі дитячого мислення, почуттів та творчості. Видатний педагог вважав, що формувати в людини ставлення до рідного краю як частки природи слід починати з раннього віку

У дошкільному віці закладається фундамент моральної поведінки дитини, починає формуватись громадянська спрямованість особистості, що відкриває великі можливості для формування позитивних якостей характеру, а отже і основ екологічної культури (екологічного мислення, екологічної етики та моралі). Необхідною умовою виховання екологічної культури, поведінки є поступове підведення дітей до розуміння того, що рослини і тварини – це живі істоти, які вимагають певних умов життя.

Враховуючи все вищесказане, а також базові стандарти позашкільної освіти еколого-натуралістичного профілю, опираючись на програму гуртка «Природознавство для дошкільників», Програму розвитку дітей дошкільного віку «Я у Світі», навчальна програма з позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму «Стежинками природи» розроблено програму «Екологічна абетка для найменших».

          Основою реалізації програми є особистісно орієнтований, компетентнісний, системний підходи. В ній враховані розвиваючі, навчальні, виховні функції еколого-натуралістичної роботи.

       Програма розрахована на організацію занять з дітьми старшого дошкільного віку (5-7 років).  Кожне заняття триває 2 години.

В основу даної програми покладено екологічний принцип, який допоможе дати дітям елементарні знання про взаємозв’язки організмів із навколишнім середовищем та сприяє формуванню поняття необхідності охорони природи, виховання в дітей бережливого ставлення і любові до неї, розширення уявлень про навколишній світ. 

Метоюданої програми є: послідовне формування екологічної культури дітей молодшого шкільного віку шляхом створення сприятливого середовища, яке забезпечить розвиток, саморозвиток дитини та природоохоронне світосприйняття.

Завдання навчальної програми:

   розвивати пізнавальну та творчу активність дітей, надати можливість їм проявити свої індивідуальні особистісні риси;

   формування елементарних уявлень і понять про об’єкти та явища природи, їхні взаємозв’язки у системі «жива – нежива природа», «природа – людина», усвідомлення свого місця у навколишньому світі;

   формування дослідницьких умінь та умінь учнів спостерігати за об’єктами та явищами живої і неживої природи;

   сприяти вихованню екологічно грамотної поведінки в природі, розвитку загальнолюдських цінностей та екологічного мислення;

   засвоєння учнями знань про типових представників рослинного і тваринного сві­ту рідного краю;

   формування трудових навичок

   виховувати почуття любові до рідного краю, до традицій свого народу, патріотизму та відповідальності

Мета і завдання забезпечують формування у вихованців таких компетентностей:

пізнавальної: оволодіння знаннями про взаємозв’язки в природі, екологічні проблеми сучасності, способи позитивного впливу на природу;

екологічною: усвідомлення позитивного і негативного впливів людини на природне довкілля, значення єдності людини і навколишнього середовища;

соціокультурної:оволодіння основами екологічної культури, бережливого ставлення до природи, виховання відповідальності, наполегливості, працелюбства, самостійності і в той же час вміння працювати в колективі.

творчої:виховання культури праці та розвиток творчої ініціативи та самореалізації в процесі виконання практичних творчих завдань;

комунікативної:сприяти розвитку навичкам міжособистісного спілкування.

Навчальна програма складається з вступу та десяти розділів. Розділи в програмі взаємопов’язані. Оскільки це робота з дітьми молодшого віку, то перевага надається практичним та комбінованим заняттям.

На практичних заняттях учні працюють із природним матеріалом, папером виготовляючи тематичні аплікації, що в свою чергу, допомагає формувати культуру праці, естетичні поняття, бе­режливе ставлення до природи, розвивати художній смак. Переглядають цікаві тематичні відеофільми про природу.

Навчально-тематичний план програми дозволяє керівнику гуртка дати елементарні знання про живу та неживу природу, взаємозв’язки в природі, сезонними змінами в природі; навчити розрізняти найпоширеніші в своїй місцевості дерева, кущі, квіти, гриби, ягоди, овочі, фрукти; виховати бережливе ставлення до природи. Отримані знання дають можливість вихованцям орієнтуватися у природному середовищі, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки та формувати правильну поведінку в природі.

Враховуючи вікові особливості дітей, програмою запла­новано використання різноманітних форм і методів подачі матеріалу. Пропонується використовувати загадки, вікторини, кросворди, філворди, дидактичні ігри, різні тех­нічні засоби навчання та ігрові форми роботи.

Гуртківці можуть брати участь у масових природоохо­ронних заходах «Птах року», «Міжнародний день Землі», «Місячник захисту первоцвітів» і т.д.

Формами контролю за результативністю навчання є опитування, міні вікторини, виставки малюнків, аплікацій, індивідуальних творчих робіт, виробів з природного матеріалу, екологічних ігор. Це забезпечує можливість виявити набуті знання, навички, вміння гуртківців.

 Набуті знання і засвоєні правила на заняттях гуртка «Абетка  природи», у вихованців сформують початковий рівень екологічної культури, природозахисні переконання на основі отриманих екологічних знань та вміння виконувати нескладні види робіт.

 

 

 

Початковий рівень, перший рік навчання

 

НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

 

 

 

   Назва розділу

               Кількість годин

теоретичних

практичних

разом

 

Вступ

2

-

2

1.

Природа – наш дім

2

2

4

2.

Осінь у природі

6

10

16

3.

Ліс – зелене диво

4

6

10

4.

Рослинний світ

6

8

14

5.

Чарівна зима

8

10

18

6.

Цікавий світ тварин

10

16

26

7.

Тварини  Чорного моря

6

6

12

8.

Весна в природі

 

10

16

26

9.

Цікавий світ комах

4

6

10

10.

Охорона природи

4

2

6

                   Всього:

62

82

144

 

ЗМІСТ ПРОГРАМИ

 

Вступ (2 год.)

Ознайомлення гуртківців з планом роботи. Правила техніки безпеки під час виконання прак­тичних робіт і екскурсій. Природа – джерело краси і добра.

Практична частина.

Екскурсія в куточок живої природи та перше знайомство з мешканцями живого куточка.

1. Природа — наш дім (4 год.)

Теоретична частина.

Світ в якому ти живеш. Невидимі ниточки природи.

          Практична частина.

Виготовлення паперової аплікації  «Мій дім».

          Екскурсія в природу з метою ознайомлення з природними об’єктами живої і неживої природи.

 

2. Осінь у природі (16 год.)

Теоретична частина.

Сезонні зміни у природі. Осінні дарунки саду. Осінь – щедра господиня. Осінній ліс. Дарунок осені — гриби. Осінні явища в житті рослин. Осінні зміни в житті птахів. Відлітання птахів у вирій. Тварини готуються до зими. Осінні фенологічні спостереження у природі. Як дерева до зими готуються. Листопад.

          Практична частина.

Аплікація з сухого листя «Барви осені». Аплікація з паперу»Ходить гарбуз по городі», «Журавлі», «Осінній пейзаж». Конструювання з паперу «Їжачок-лісовичок», «Яблуко», «Гриб». Індивідуальна робота з картками «Життя рослин восени «. Гра-вікторина «Щедра осінь».

          Екскурсія в природу з метою спостережень за сезонними змінами та збору листочків дерев і кущів, жолудів, каштанів і ін. природного матеріалу.

 

3. Ліс – зелене диво (10год.)

          Теоретична частина.

Ліс – наш зелений друг, його охорона. Типи лісів. Поверхи лісу. Хвойні та листяні дерева. Дерева знайомі і незнайомі. Дуб – лісовий велетень. Яблунька – дичка. Пернаті друзі лісу.

          Практична частина.

Індивідуальна робота з картками «Поверхи лісу», «Типи лісів». Конструювання з паперу «Сова».

          Екологічні ігри «Ярусність лісу», «Павутинка лісу», «Лісові рослини».

          Екскурсія в природуз метою ведення спостережень за ярусним розташуванням дерев, кущів та трав’янистих рослин.

 

4. Рослинний світ (14 год.)

Теоретична частина.

Рослини – зелене диво Землі.Рослини – зелене диво Землі. Рослини-гіганти та рослини-карлики. Основні ознаки рослин. Роль та значення рослин у природі та житті людини. Чому зникають рослини в природі. Культурні та дикорослі рослини. Кімнатні рослини. Лікарські рослини. Зелена – аптека матінки землі. Рослини-символи українського народу. 

Практична частина.

Досліди з рослинами. Індивідуальна робота з картками«Будова рослини». Приготування збору для фіточаю. Догляд за кімнатними рослинами.

Екологічні ігри «Запам’ятай та відшукай рослину», «Віночок», «Моя улюблена рослина», «Вгадай за запахом».

Конструювання з паперу «Соняшник». Аплікація з паперу «Маки». Мозаїка з насіння та зернових культур.

Екскурсія до квіткової теплиці.

 

          5. Чарівна зима (18 год.)

Теоретична частина.

Ознаки зими. Снігова таємниця.Звірі взимку. Зимовий ліс. Охорона та при­ваблювання зимуючих птахів. Птахи взимку. Допомога птахам взимку. Синиччині клопоти. Життя водойм взимку. Зимові явища природи – туман, іній,ожеледь, хурделиця, віхола, паморозь. Бесіда Святкування Нового року та Різдвяних свят в Україні та інших країнах. Народні зимові ігри та розваги. Новорічні букети та композиції – альтернатива зрубаній ялинці.

Практична частина.

Виготовлення годівниць для птахів. Аплікація з паперу «Зимовий ліс», «Зима у місті», «Ведмедик», «Синичка», «Новорічна ялинка». Виготовлення тематичних листівок.Виготовлення паперових прикрас на ялинку. Конструювання з паперу «Морозні візерунки».

Екологічні ігри «Зимуючі птахи», «Сніжинки, вітер і мороз». Конкурс-гра «Хто як зимує?». Індивідуальна робота з картками «Хто залишив слід».

Екскурсія до зимового паркута міського озера «Подорож у зимову казку» з метою ведення фенологічних спостережень за природою. Екскурсіяна виставку новорічних та різдвяних композицій.

 

6. Цікавий світ тварин (26 год.)

Теоретична частина.

Різноманітність тварин. Значення тварин у природі і житті людини. Як тварини при­стосувалися до життя в природі. Ланцюг живлення – хто чим живиться. Домашні улюбленці. Кіт – домашній улюбленець. Собака – вірний друг людини. Птахи – живого куточка хвилясті папуги. Тварини живого куточка. Знайомство з черепахою. Равлик – екзотичний улюбленець.

Ознайомлення з тваринним світом краю (типові представники, їх характеристика) «Лисиця».

Свійські та дикі тварини. Портрети свійських тварин та їхніх родичів. Диво на ім'я коник. Про корівку годувальницю. Пішли вівці в полонину. Незвичайні тварини інших країн(жирафа, панда,).

Практична частина.

          Аплікація з паперу «Коник», «Корівка», «Панда», «Жирафа».

          Конструювання з паперу «Лисичка», «Корівка», «Черепаха», «Папуга» «Равлик». Догляд за тваринами живого куточка.

Екологічні ігри «Поверни мене до дому», «Відгадай хто я».

Перегляд тематичних відеофільмів та їх обговорення.

Екскурсія в живий куточок для догляду та спостереження за тваринами.

 

7. Тварини  Чорного моря (12 год.)

Теоретична частина.

Підводний світ Чорного моря. Пристосування тварин до життя у воді. Тварини Чорного моря (Дельфіни, Медуза, Краб, Морський коник, Акула – катран.)

Практична частина.

Індивідуальна робота з картками «Пристосування риб до життя у воді». Аплікація з паперу «Медуза», «Акула – катран», «Краб», «Морський коник», «Дельфін».

Перегляд тематичного відеофільму та його обговорення.

            Екскурсія в живий куточок для ознайомлення з акваріумами та їх мешканцями.

8. Весна в природі (26год.)

Теоретична частина.

Характерні ознаки весни. Пробудження дерев та кущів від зимового сну. Сокорух. Плаче берізка. Перші провісникивесни – первоцвіти. Квітка весни – тюльпан. Тварини на весні. Народження малечі у тварин. Дитинство жабки. Птахи весною. Прилетіла ластівочка тай до мого саду. Лелеки – наші друзі. Подорожі краплинки (рух води в природі). Природа розкриває свої таємниці. (Вітер, Веселка, Грім та гроза). Де срібліє вербиця, там здоров'я водиться. Бесіда Великдень. Свято весни – свято Мами.

          Практична частина.

Екологічні ігри «Веселкові кольори», «Мама і дитинчата», «Що зайве»,  «Лелеки».

Індивідуальна робота з картками «Кругообіг води», «Життєвий цикл квітки – тюльпан», «Життєвий цикл – жабка», «Фази розвитку дерев та кущів».

Конструювання з паперу «Тюльпан», «Вербові котики», «Жабка», «Ластівка», «Вітрячок – дмухалка», рухомої моделі «мобіле Веселка, хмарка, дощик». Аплікація з паперу «Лелека», «Підсніжники», «Берізка», «Жабеня». Виготовлення тематичних листівок до свята 8 Березня, Великодня,

Екскурсія в природуз метою фенологічних спостережень.

 

9. Таємничий світ комах (10)

Теоретична частина. 

Цікавий світ комах. Комахи наші друзі (Сонечко, Мурахи, Бджоли,  Метелики, Павук). Різниця між комахами і павуками.

          Практична частина.

          Індивідуальна робота з картками «Життєвий цикл – метелик», «Життєвий цикл жук – сонечко».

          Конструювання з паперу «Метелик», «Жук – сонечко», «Бджілка», «Павучок» .

          Аплікація з паперу «Метелики літаючі квіти», «Мураха».

 

10. Охорона природи (6 год.)

Теоретична частина.

Повітря навколо нас. Чому воно потрібне живим істотам. Що його забруднює. Де вода – там і життя. Вода в природі та її значення для людини, рослин, тварин. Кругообіг води в природі. Чому не можна забруднювати воду. Споживання та відходи.Утворення відходів. Звідки береться побутове сміття, яке забруднює природу, та куди воно дівається.

          Практична частина.

Проведення простих дослідів «Вивчення властивостей води»,  «Вивчення властивостей повітря».

Висаджування однорічних рослин на клумбу, догляд та фенологічні спостереження.

 

ЗАВДАННЯ НА ЛІТО

 

 

ПРОГНОЗОВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ

 

Вихованці мають мати уявлення про:

            взаємозв’язки живої і неживої природи;

            природознавство як науку про природу;

            єдність людини і навколишнього середовища;

            вплив сезонних погодних процесів на життєдіяльність рослин і тварин;

       

Вихованці мають знати:

            сезонні зміни в природі, ознаки кожної пори року;

            про роль рослин і тварин у природі та їх значення;

            взаємозв’язок людини і навколишнього середовища;

            життя рослин і тварин у різні пори року;

            основні органи рослин;

            корисні властивості рослин;

            найбільш поширені дерева та кущі рідного краю та лікарські рослини;

            особливості росту й розмноження рослин;

            підводний світ та мешканців Чорного моря;

            найбільш поширені види комах;

            основні правила поведінки в природі;

            правила поводження під час занять, екскурсій та рухливих ігор;

            про необхідність дотримання людиною правил доцільного природокористування, чистоти природного довкілля, заощадливого використання природних багатств;

 

Вихованці мають набути досвід:

            визначення ознак кожної пори року;

            проведення простих фенологічних спостережень за змінами у природі;

            виявлення взаємозв’язків між живою та неживою природою, між рослинами і тваринами, між природою і людиною;

            догляду за рослинами та тваринами куточку живої природи;

            роботи з природним матеріалом та папером;

            розпізнавання найбільш поширених видів дерев і кущів.

 

 

 

 

 

ЛІТЕРАТУРА

1.     Александров Б.Д. Гиганты и карлики растительного мира / Б.Д Александров. М.: Агропромиздат, 1987. – 286 c.

  1. Афонькин С. Ю. Оригами и аппликация / С. Ю. Афонькин,

Л. В.Лежнева, В. П Пудова. –СПб.: Издательство «Кристалл», 1998. – 304 с.

3.     Бондаренко В.Д. Культура общения с природой / В.Д.Бондаренко. – М.: Агропромиздат, 1987. – 174 с.

4.     Бродвій В.М. Охорона природи / В.М.Бродвій. К.: Генеза, 1997.           134 с.

5.     Волошин О. М. Скарбничка цікавинок з природознавства / О. М. Волошин. Тернопіль: Підручники і посібники, 1998. – 231 с.

6.     Грущинська І. В. Як спостерігати за природою / І. В. Грущинська –Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2009. – 296 с.

  1. Грущинська І. В. Портрети свійських тварин та їхніх диких родичів /

     І. В. Грущинська.  –Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2009. – 136 с.

8.     Дмитрієв Г.В. Комахи в біосфері / Г.В.Дмитрієв. – К.: Рад. школа. 1987. – 244 с.

9.     Дмитрієв Ю.Д. Ця дивовижна наука зоологія / Ю.Д.Дмитрієв. К.: Веселка, 1981. – 284 с.

10. Золотницький Н.Ф. Квіти в легендах і переказах / Н.Ф. Золотницький. К.: Довіра, 1992. – 156 с.

11. Зверев А. Т. Экологические игры / А. Т. Зверев. – М.: ООО Издательский дом «ОНИКС 21 век», ЗАО «Дом педагогіки», 2001, – 56с.

12. Попов.О.П. Лікарські рослини в народній медицині / О.П.Попов. К.: Здоров’я, 1970. – 124 с.

  1. Похила Л. С. Використання скарбниці народних знань у процесі вивчення біології. Царство Тварини / Л. С. Похила, Г. Ф. Яцук, Б. Б. Гдаль. – Тернопіль: Мандрівець, 1998. – 80 с.

14. Топачевський А.О. Барви землі / А.О. Топачевський. К.: Веселка, 1988. – 256 с.

15. Яришева П. Ф. Основи природознавства Природа України / П. Ф. Яришева.–  К.: Вища школа 1995. – 335 с.

  1. Фесюкова Л.Б., Григорьєва О.О. Пори року. Комплексні заняття. — Х.: Веста: ТОВ Видавництво «Ранок», 2007. 208 с.
  2. Розповімо дітям про комах. Комплект наочних посібників. –Харків: Вид-во «Ранок» 2010. – 24 окремих аркушів у папці.

 

  1. Уроки екології. Комплект наочних посібників. –Харків: Виддавництво «Ранок»2007. – 16 окремих аркушів у папці.

 

  1. Розповімо дітям про птахів України. Комплект наочних посібників.–Харків: Видавництво «Ранок» 2009. – окремих аркушів у папці.

 

  1. Рослини Червоної книги України. Комплект наочних посібників. –Харків: Видавництво «Ранок»2008.

 

  1. Державний стандарт початкової загальної осві-ти. Освітня галузь «Природознавство»// Поч. шк. — 2011. — № 7.— С. 4-5,14-15.

 

  1. Цалюк Є.Л., Шиманська Н.І. Екологічна абетка: для дітей віком від 8 до 14 років – К.: Діловий партнер, 2008. – 32с.:іл.