1 2 3 4

"Світ навколо мене" - Луцишин Світлана Михайлівна

31 серпня 2020 - Администратор

 РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ

комунальний заклад «станція юних натуралістів»

Рівненської обласної ради

 

 

ПОГОДЖЕНО

 

Протокол засідання науково-

методичної ради Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти

22.05.2020

№02 

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

 

Наказ управління освіти і науки

Рівненської обласної державної

адміністрації

05.06.2020

 №116  

 

 

 

 

Навчальна програма з позашкільної освіти

еколого-натуралістичного напрямугурток

«Світ навколо мене»

 

2 роки навчання

 

 

 

 

 

Автор:

 Світлана ЛУЦИШИН — керівник гуртків комунального закладу  «Станція юних натуралістів» Рівненської обласної ради;

 

 

Рецезенти:

 

Наталія ДАВИДЮК – методист Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат педагогічних наук;

 

 

Євдокія МОРОЗ – методист вищої категорії комунального закладу «Станція юних натуралістів» Рівненської обласної ради.

 

 

 

 

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

 

Ставлення до довкілля формується в процесі взаємодії емоційної, інтелектуальної та вольової сфер психіки дитини. Зміст навчального матеріалу програми «Світ навколо мене» знайомить юннатів із представниками флори і фауни; умовами існування, які необхідні для живих істот; елементарними відомостями про взає­модію живої та неживої природи, взаємозв’язки між рослинами і тваринами, їхнім впливом на здоров’я людини; вчить дітей орієнтуватися в найближчому природньому середовищі; знайомить з основними правилими збереження фізичного здоров'я та психологічного благополуччя дітей. Програма складається з двох частин і розрахована на два роки навчання для дітей молодшого та середнього шкільного віку. Усі частини тісно пов’язані між собою і, водночас мають самостійний характер.

1-й рік навчання – 144 години на рік, 4 год. на тиждень;

2-й рік навчання – 144 годин на рік, 4 год. на тиждень.

Мета програми– виховання екологічної культури, цілісного світобачення, почуття  відповідальності за збереження  різноманіття рослинного і тваринного світу; формування базових компетентностей дітей засобами валеологічної освіти.

Основні завданняпрограми передбачають формування таких компетентностей:

пізнавальної:спрямованої на формування системи сучасних уявлень про живу природу та створення цілісної картини світу; засвоєння знань про здоровий спосіб життя, переконання в необхідності його дотримання; практичної, яка передбачає оволодіння уміннями застосовувати отримані знання для пояснення навколишніх явищ, їхнім впливом на здоров’я людини;

творчої:спрямованої на формування стійкої потреби у самореалізації; розвиток творчих здібностей та умінь, здатності проявляти творчу ініціативу, а також на здобуття й збагачення у вихованців досвіду власної діяльності, здатності висувати ідеї, гіпотези, розвивати асоціативне мислення, здатності бачити протиріччя та фантазувати, переносити знання та вміння у життя.

комунікативної: спрямованої на досягнення високого рівня освіченості й вихованості, відповідальності й чесності; формування ціннісного ставлення до себе та інших; виховання працелюбства, розвиток уміння самостійно вирішувати проблеми, здатності застосовувати у конкретному спілкуванні знання мови, навички роботи у групі;

соціальної:  спрямованої на розвиток у вихованців моральних і духовних якостей особистості, громадської позиції, здатності до самореалізації та самоорганізації; формування доброзичливості, толерантності, професійного самовизначення, громадянської поведінки, патріотизму, мовної культури.

валеологічної: спрямованої на формування  навичок здорового способу життя дитини, уміння безпечно поводитись в природі, на вулиці, вдома.

Загальними принципами організації освітнього процесу є:

науковість, синтез інтелектуальної і практичної діяльності, індивідуальний підхід, послідовність і поступовість викладення матеріалу.

     Форма проведення занять – групова, з урахуванням індивідуальних

можливостей і потреб кожної дитини. Кількісний склад навчальної групи 15 вихованців. Навчальний матеріал програми адаптований до занять з вихованцями різного рівня підготовленості.

       Основний дидактичний принцип – навчання через наочно-практичну діяльність. В процесі реалізації програми необхідно використовувати наступні методи навчання:

пояснювально-ілюстративний;

розповідь;

робота з ілюстраціями та відеоматеріалами;

демонстрація;

практичні роботи.

        Програма гуртка « Світ навколо мене» складена на основі навчальних програм: « Людина і довкілля», затвердженої 10.06. 2019р. Наказом № 290 управлінням освіти Рівненської обласної державної адміністрації.

 

«Юні валеологи» (Дейдиш Л.А.),( Міністерство освіти і науки України, Національний еколого – натуралістичний центр Учнівської молоді, Навчальні програми з позашкільної освіти еколого – натуралістичного напрямку: еколого – біологічний (Рекомендовано Міністерством освіти і науки України (Лист Міністерства освіти і науки України №1/11-6201 від 11. 06. 2018));

«Основи здорового способу життя», затвердженої 5.09.2014р. департаментом освіти, науки та молоді Миколаївської облдержадміністрації;

«Рослин – символи України» комунального закладу «Станції юних натуралістів» Рівненької обласної ради (Навчальна програма з позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму гурток «Рослини – символи України»

Навчальна програма з позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму: еколого-біологічний профіль «Природа рідного краю» Рекомендовано Міністерством освіти і науки України (лист Міністерства освіти і науки України від 11.11.2015 № 1/11-16378)

 

  

 

Початковий рівень, перший рік навчання

 

НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

 

 

   Назва розділу

               Кількість годин

теоретичних

практичних

разом

 

Вступ

2

2

4

1.

Явища і процеси в довкіллі

14

28

42

2.

Рослини – частина живої природи

14

32

46

3.

Ліс — зелене багатство країни, його збере­ження й охорона

5

7

12

4.

Гриби

2

2

4

5.

Рослини — символи України.

10

12

22

6.

Сезонні зміни в природі. Ведення фенологіч­них спостережень

2

6

8

 

Підсумок

1

5

6

Всього:

50

94

144

 

 

 

 

ЗМІСТ ПРОГРАМИ

 

Вступ (4 год.)

Теоретична частина

Ознайомлення з планом роботи гуртка. Правила техніки безпеки. Планета Земля – частина Всесвіту. Людина – частина природи.

Практична частина.

Створення колажу «Секрети космосу». Еко – квест «Природа – наш дім».

 

1. Явища і процеси в довкіллі (28год.)

Теоретична частина.

Пори року. Сонячне світло і тепло. Повітря. Склад повітря. Причини забруднення повітря. Вода. Кругообіг води — основа її збереження.

Значення води в природі. Вода в житті людини. Водойми. Причини забруднення води. Ґрунт. Склад ґрунту. Мешканці ґрунту. Правила поведінки у природі.

Практична частина.

Створення з кольорового паперу лялькового театру «Дванадцять місяців». Виготовлення аплікації з паперу «Сонце».   Виготовлення аплікації з листя дерев і кущів.  Складання правил економії води вдома. Виготовлення аплікації з кольорового паперу «Акваріум». Виготовлення об’ємної іграшки з паперу «Жабеня». Перегляд відеозапису «Моря, ріки, озера України». Перегляд відеозапису мультфільму «Капітошка». Еко-квест « Вода – основа життя». Пр.р. « Властивості повітря». Пр.р. Властивості води. Аплікація з кольорового паперу «Казка про Кита». Перегляд відеозапису казки « Дюймовочка»,мультфільму «Воллі». Створення колажу « Що допомагає нам очистити повітря в помешканні?»

Екскурсія в теплицю « Вплив світла і тепла на рослини». Екскурсія по території КЗ «СЮН» «Жива і нежива природа». Екскурсія в природу « Осінні зміни в живій і неживій природі». Екскурсія в природу з метою збору насіння і плодів рослин для підгодівлі зимуючих птахів. Екскурсія в живий куточок «Мешканці водойм». Екскурсія в теплицю « Значення ґрунту для рослин»

 

2. Рослини – частина живої природи ( 46 год.)

Теоретична частина.

Віруси і бактерії. Загальна характеристика рослин. Дерева, кущі, трави. Значення рослин у природі та житті людини. Культурні та дикорослі рослини. 

Зернові культури, які вирощуються в нашій місцевості. Овочеві культури. Плодово – ягідні культури. Кімнатні рослини, їх різноманітність. Лікарські рослини. Рослини — рекордсмени. Рослини-синоптики, особливості прогнозування погоди. Рідкісні рослини України та їх охорона.

Практична частина.

Перегляд мультфільму «Що вміють бактерії?». Створення колажу «Царство рослин». Загадки про рослини. Аплікація з кольорового паперу «Осінні квіти». Виготовлення аплікації з насіння маку.

Театралізована інсценівка казки «Колосок». Ознайомлення з кукурудзяною, манною, перловою, рисовою, гречаною крупами за допомогою колекції круп. Дегустація каші. Ліплення з пластиліну овочів. Перегляд відеоматеріалів «Що виготовляють з технічних культур?». Виготовлення квітів троянди з ватних дисків. Виготовлення аплікації з паперу «Кошик з фруктами» Перегляд відеоматеріалів «Погодуй пташок». Ознайомлення з декоративними рослинами за малюнками. Перегляд фото — та відеоматеріалів «Квіти». Пр.р. Догляд за кімнатними рослинами. Полив і обприскування рослин. Виготовлення паперових пакетів для зберігання лікарських рослин. 

Пальчиковий театр «Ріпка». Заочна подорож « Отруйні рослини ».

Розфарбовування буклетів – розмальовок « Будь в природі обережним!»

Екологічна гра — лото «Знай, люби, бережи».Конкурс віршів і пісень про рослини «Мій  рідний барвінковий край».

Екскурсія в музей «Берегиня» Станції юних натуралістів.  Екскурсія в парк. «Рослини і їхнє довкілля». Екскурсія в овочеву теплицю «Вирощування рослин взимку». Екскурсія в сад з метою підгодівлі зимуючих птахів. Екскурсія в квіткову теплицю Станції юних натуралістів з метою ознайомлення з різновидами кімнатних рослин. Екскурсія в квіткову теплицю «Які рослини передбачають дощ?»

 

3. Ліс — зелене багатство країни, його збере­ження й охорона

( 12год.)

Теоретична частина.

Ліс і його значення в природі. Рослини лісу. Мешканці лісів. Значення лісу в житті людини. Охорона лісів. Правила поводження у лісі

Практична частина.

Конкурс малюнків «Зимовий ліс». Виготовлення аплікації з кольорового паперу «Проліски». Виготовлення з кольорового паперу об’ємних фігур   «Лісові звірята». Театралізована інсценівка казки «Рукавичка». Аплікація з кольорового паперу «Снігурі». Перегляд відеозапису мультфільму «Лісові мандрівники».

 

 

4. Гриби (4 год.)

Теоретична частина.

Поняття про гриби. Значення грибів у природі та житті людини. Дружба рослин і тварин з грибами.

Практична частина.

Виготовлення аплікації з кольорового паперу «Гриби». Індивідуальна   робота з картками « Довкілля гриба».

 

 

5. Рослини символи України 22год

Теоретична частина.

Рослини — символи України. Калина — найбільш шанована рослина в Україні. Дуб – символ могутності та довголіття.

Верба — символ весни. Ранньоквітучі весняні рослини та їх охорона. Вишня – дерево життя. Каштан – квітучий символ Києва.

Льон – основна прядивна культура в Україні. Соняшник. Значення соняшника в природі і народному господарстві.

Народні звичаї та традиції українського народу, пов’язані з рослинами.

 

Практична частина

 Виготовлення колажу «Рослини — символи України». Виготовлення аплікації із рваних частин паперу «Гроно калини». Конкурс малюнків «Дари лісу». Виготовлення аплікації з кольорового паперу «Вербові котики». Аплікація з паперу «Підсніжник».  Виготовлення аплікації з кольорового паперу «Квітуча гілочка вишні». Виготовлення виробів з природного матеріалу (каштанів). Виготовлення аплікації з використанням насіння льону.   Виготовлення об’ємної аплікації квітки соняшника з паперу. Конкурс малюнків «Квіти українського віночка».

Екскурсія в парк «Каштани у нашому місті».

 

6. Ведення фенологіч­них спостережень Сезонні зміни в природі.

( 8 год.)

Теоретична частина.

Весна в природі. Весняні явища в житті тварин.

 

Практична частина

Перегляд фото- та відеоматеріалів «Весна прийшла». Конкурс малюнків – ілюстрацій до книги В. Нестайка «Дивовижні пригоди в лісовій школі».

 

Екскурсія на НДЗД СЮН «Весняно – польові роботи». Екскурсія до парку «Спостереження за весняними явищами в житті рослин».

 

Підсумок (6год .)

Теоретична частина.

Підведення підсумків роботи гуртка.

 

Практична частина

Виготовлення буклету «Знай, люби, бережи». Екскурсія в Рівненський зоопарк «Вивчаємо птахів». Екскурсія в природу «Улюблений куточок природи».

 

 

ПРОГНОЗОВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ

 

Вихованці на доступному рівні повинні знати:

об’єкти живої і неживої природи;

-  властивості  та значення повітря, води, грунту;

- явища природи;

- основні джерела забруднення  навколишнього середовища;

- найпоширеніші види культурних, декоративних рослин;

рослини – символи України;

- правила безпечної поведінки в природі.

 

Вихованці повинні вміти :

-        визначати найпоширеніші  рослини;

-        розпізнавати за зовнішнім виглядом отруйні рослини і гриби;

-        вести спостереження за природою;

-        економно користуватись водою та електроенергією вдома;

-        дотримуватися техніки безпеки й основ життєдіяльності;

         — прогнозувати наслідки своєї діяльності на довкілля;

  

 

Вихованці мають набути досвід:

 

 розпізнавання рослин в природі і на малюнках;

— догляду за кімнатними рослинами;

— прогнозування  погоди за народними прикметами;

— бережливого ставлення до навколишнього світу.

 

Завдання на літо

1.                  Ведення літніх спостережень за природою.

2.                  Складання гербарію рослин.

3.                  Збирання плодів і насіння різних рослин. Складання колекції.

4.                  Виготовлення виробів   з   використанням плодів і насіння.

5.                  Екологічні екскурсії  з батьками в природу:

-                    парк культури і відпочинку  ім. Т.Г. Шевченка;

-               озеро с. Басів Кут;

-               Рівненський краєзнавчий музей.

 

 

 

Початковий рівень, другий рік навчання

 

НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

 

 

 

 

   Назва розділу

               Кількість годин

теоретичних

практичних

разом

 

Вступ

1

1

2

1.

Тваринний світ України

27

31

58

2.

Сутність людини та сенс її життя 

6

8

14

3.

Спосіб життя і здоров'я  

8

10

18

4.

Психічний розвиток    

10

12

22

5.

Загальне уявлення про        організм людини. Запобігання захворюванням  

8

10

18

6.

Духовний світ людини та її здоров’я          

2

6

8

 

Підсумок

1

3

4

                   Всього:

63

81

144

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

ЗМІСТ ПРОГРАМИ

 

 Вступ (2год.)

Теоретична частина.

Ознайомлення гуртківців з планом роботи гуртка. Правила техніки безпеки.

Практична частина.

Екскурсія у фруктовий сад «Впізнай рослину».

 

1. Тваринний світ України (58год)

Теоретична частина.

Загальна характеристика тварин. Різноманітність тва­рин. Значення тварин у природі. Значення тварин в житті люди­ни. Зв’язок між рослинним і тваринним світом. Молюски – мешканці водойм і суходолу. Комахи  – найчисельніша група тварин на Землі. Комахи та кліщі – переносники збудників захворювань. Суспільні комахи ( бджоли, мурахи, джмелі). Риби, особливості їх будови. Різноманітність риб. Охорона рибних багатств України. Земноводні та їх різноманітність. Різноманітність плазунів, їх роль в природі та житті людини. Птахи. Різноманітність птахів. Роль птахів в природі, їх значення для людини. Дикі та свійські птахи. Зимуючі птахи. Ссавці. Як звірі до зими готуються?  Домашні та свійські тварини. Собака – друг людини. Породи собак, особливості догляду.   Кішки. Породи, кішок, особливості догляду.   Домашні улюбленці (морські свинки, хом’ячки, шиншили). Правила догляду за ними. Ссавці, занесені до Червоної книги України. Значення ссавців у природі та житті людини. Тварини у творчості українського народу.

Практична частина.

Конкурс малюнків до казки Корнія Чуковського «Лікар Айболить». Еко-квест «У світі тварин». Виготовлення колажу «Тварини рідного краю». Екологічні ігри «Знайди пару», «Довкілля мурашки». Перегляд відеоматеріалів «Цікаві факти про життя комах».

Пр.р.  Правила безпечного перебування у природі. Перша допомога при укусах комахами або кліщами. Демонстрація навчальних відеофільмів про комах.

Виготовлення аплікації з кольорового паперу «Метелик».

Конкурс малюнків «Дивовижний світ риб».Конкурс малюнків до казки  «Царівна жаба». Виготовлення аплікації з кольорового паперу «Черепаха»,  «Сова». Перегляд відеоматеріалів «Птахи». Перегляд відеозапису мультфільму «Гидке каченя». Пр.р. Складання пам’ятки «Чим годувати птахів взимку?». Екологічна гра «Такі різні тварини». Виготовлення динамічної іграшки « Білочка».  Розфарбовування гіпсових фігурок   свійських тварин. Конкурс малюнків на захист безпритульних тварин. Театралізоване інсценування казок «Колобок», «Теремок». Виготовлення аплікації з ниток «Котик». Виготовлення аплікації з ватних дисків «Хом’ячок». Виготовлення колажу «Червонокнижні види тварин». Проведення екологічної гри «Світ тварин».

   Екскурсія в живий куточок « Впізнай тварину». Екскурсія на пасіку Станції юннатів. Екскурсії в живий куток « Особливості догляду за молюсками ахатинами », «Цікавий світ акваріумних риб»,«Хвилясті папуги. Особливості догляду за ними».

 

2. Сутність людини та сенс її життя (14 год.)

Теоретична частина.

Валеологія – наука про здоров’я людини. Ми - українці. Добрі сімейні стосунки – основа здоров'я всіх членів родини. Взаємини між людьми та їх вплив на здоров'я. Дружба і товаришування. Приклади вірної дружби у казках. Значення праці для здоров’я і добробуту людини.

 

Практична частина.

Виготовлення колажу «Довкілля людини ».Малюнок родинного дерева. Виготовлення вітальних листівок — аплікацій рідним та друзям .Виготовлення буклетів — розмальовок «Казкові друзі». Пр.р. Догляд за кімнатними рослинами.

Екскурсія вулицями міста Рівне «Що впливає на здоров’я людини?» Екскурсія у музей «Берегиня» «Народні традиції мого краю».

 

3. Спосіб життя і здоров'я   (18 год.)

 

Теоретична частина.

 

Спосіб життя людинита її здоров'я. Рухова активність і здоров'я. Щоб узимку не хворіти, треба гартуватись. Значення ходьби та бігу для здоров'я. Залежність здоров'я від харчування. Гігієна і режим харчування. Шкідливість надмірного споживання солодощів. Режим дня і здоров'я. Необхідність чергування праці й відпочинку. Значення гігієни для здоров'я. Гігієна житла.

Практична частина.

Перегляд відеозапису мультфільму «Корисні підказки. Імунітет». Розучування народних ігор. Рухливі ігри на свіжому повітрі. Перегляд відеозапису мультфільму «Корисні підказки. Смачні та корисні».

Пр. р. Приготування і дегустація салатів і десертів за нескладними рецептами.   Пр. р. Правила сервірування чайного столу. Конкурс малюнків      « Ходить Сон коло вікон». Розфарбовування буклетів – розмальовок «В країні чистоти».

Екскурсія до водойми «Сонце, повітря і вода – наші друзі».

 

4. Психічний розвиток      ( 22год.)

Теоретична частина.

Пізнавальні та емоційні психологічні процеси. Пізнавальні психологічні процеси. Позитивні й негативні емоції. Малювання в кругах як метод психологічного розвантаження. Українська народна іграшка, історія її створення. Лялькотерапія – один з методів зняття емоційної перенапруги.

Пластилінотерапія – один з методів боротьби з психологічною перевтомою.

Музикотерапія. Використання мелодій для покращення фізичного стану людини. Вирощування кімнатних рослин,  як спосіб зміцнення здоров'я.

Тварини – домашні улюбленці. Особливості догляду за ними.

Практична частина.

Ігри та вправи на розвиток уваги і уяви. Ігри та вправи на розвиток памяті і мислення. Перегляд відеозапису мультфільму. «Корисні підказки. Коли на душі негода». Малювання в кругах.  Виготовлення ляльки – мотанки. Виготовлення з паперу лялькового театру.  Аплікація з пластиліну « Улюблена казка». Прослуховування творів класичної музики. Догляд за кімнатними рослинами. Конкурс малюнків «Моя улюблена тварина».

Екскурсія в природу «Чарівний світ природи лікує душу».

 

 

5.                  Загальне уявлення про організм людини. Запобігання захворюванням.  ( 18год)

Теоретична частина.

Будова людського організму.   Нервова система людини. Органи чуттів, їх значення. Запобігання захворюванням. Шкіра, її значення. Будова й функції опорно-рухового апарату.  Запобігання захворюванням опорно – рухової системи. Поняття про серцево-судинну систему, її значення. Органи дихання людини. Запобігання захворюванням органів дихання. Поняття про травну систему,її значення. Профілактика захворювань органів травлення.

Практична частина.

          Виконання малюнків долонями. Перегляд відеозапису мультфільму

« Головоломка. Наші емоції». Виконання вправ «Допоможемо нашим оченятам». Пр. р. Перша допомога при переохолодженні, опіках. Пр. р. Перша допомога при укусах комарів, бджіл, ос. Правила безпечної поведінки. Пр.р. Весела гімнастика для дітей. Пр.р. Складання пам’ятки «Правила безпеки знай і в біду не потрапляй!». Перегляд відеозапису мультфільму «Корисні підказки. Коли на дворі холодно». Виготовлення колажу «Корисна та шкідлива їжа ».

 

6. Духовний світ людини та її здоров’я   (6 год)

Теоретична частина.

Валеологічні   аспекти духовної культури. Моральні принципи співіснування людей. Добро і зло в українських народних казках. Казки   Ш.Перро, братів Грімм, Г.-Х.Андерсена .

Практична частина.

Перегляд презентації «Що таке — добре, що таке-погано». Розфарбовування розмальовок «Добре — погано. Смішарики». Конкурс малюнків « Мій улюблений казковий герой». Виставка улюблених книжок. Екскурсія у фотогалерею.

 

 Підсумок (4 год.) 

Теоретична частина.

Підведення підсумків роботи гуртка

Практична частина.

Виготовлення колажу « Корисні поради».

Екскурсія в природу «Краса природи чарівна»

 

ПРОГНОЗОВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ

 

Вихованці на доступному рівні повинні  знати:

-        назви і особливості біології тварин;

-        будову тіла людини;

-        системи органів людини;

-        правила безпечної поведінки в природі, вдома, на вулиці.

 

Вихованці повинні вміти :

-        визначати найпоширеніші  тварини;

-        піклуватися про птахів взимку;

-        вести фенологічні спостереження за  рослинами і тваринами;

-        дотримуватись правил  здорового способу життя людини.

 

Вихованці повинні набути досвід:

-        піклування про домашніх тварин;

-        дотримування правил особистої гігієни.

 

Завдання на літо.

1.     Зібрати гербарій рослин.

2.    Доглядати кімнатні рослини.

3.    Виконувати вправи ранкової гігієнічної гімнастики.

4.    Виконувати вправи для профілактики короткозорості.

Екологічні екскурсії з батьками в природу, парк культури і відпочинку  ім. Т.Г. Шевченка, берег озера с. Басів Кут, Рівненський краєзнавчий музей, зоопарк.

 

   

 

Література

1.                  Бабин І. І., Царенко А. В., Черняк В. М., Яцук Г. Ф. Пізнай себе.

2.                  Матеріали до курсу «Валеологія». — Тернопіль: ТДПІУО, ТОШО, 2002. – 232 с.

3.                  Барна М.М., Похила Л.С., Шевчик Л.О., Яцук Г.Ф. Біологія для допитливих. ІІ частина. Царство тварини. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2002. – 144 с.

4.                  Борейко В. Є. Екологічна етика та гуманне ставлення до тварин і рослин: метод. посіб. для вчителів / В. Є. Борейко, Н. А. Пустовіт. — К.: Логос, 2011. -79 с.

5.                  Булич Е. Г., Муравов І. В. Валеологія. Теоретичні основи валеології: Навч. Посіб. – К.: ІЗМН, 1997.

6.                  Булич Е. Г. Муравйова І. В. Валеологія. Теоретичні основи валеології. К., 1997. – 224 с.

7.                  Географічна енциклопедія України. – К., 1993. – Т.

8.                  Георгієв Ю. Клімат і регіональна еколого-географічна ситуація в Україні// Вісник Національної академії наук України. – 1994. — No 9-10. – С. 48-52.

9.                  Зелений пакет. Посібник для вчителя. — К.: ТОВ «Видавничий будинок «Аванпост-Прим», 2002. – 256 с.

10.              Концепція фізичного виховання в системі освіти України // Фізичне виховання в школі. – 1998. – 32. – С.2-8.

11.              Медико-біологічні основи валеології: Навчальний посібник / За ред. П.Д.

12.              Плахтія – Кам’янець-Подільський: Вид. Кам’янець-сучасних інформаційних технологій та візуальних мистецтв, 2003. – 202 с.

13.              МамчурД.І. Овочі і фрукти в нашому харчуванні. – Ужгород, 1989.

14.              Пустовіт Г.П. Екологічне виховання учнів початкових класів у позашкільних навчальних закладах. К.: 2002- 270 с.

15.              Рибалка В. В. Психологія розвитку творчої особистості. – К., 1996.

16.              Самошкіна К. М. основні напрямки валеології в системі шкільної освіти// Валеологія: методичний бюлетень. — No 10.- Харків, 1995. – С. 5-9.

17.              Сущенко Л. П. Соціальні технології культивування здорового способу життя людини. Запоріжжя: Запорізький держуніверситет, 1999. – 308 с.

18.              Хижняк М., Голучиков М. Здоров’я дітей – критерій екологічної безпеки України // Український світ. – 1994. — No 5 – 12. – С. 33

19.              Червона книга України. Тваринний світ/ Редкол.: М. М. Щербак (відп. ред.) та ін. – К.: Укр. енцикл. ім. М. П. Бажана, 1994. – 464 с.

20.              Червона книга України. Тваринний світ / за ред. І. А. Акімова. – К.: Глобалконсалтинг, 2009. – 600 с.