1 2 3 4

Навчальна програма „Я досліджую рідну природу”. Автор Бобровська В.А.

31 жовтня 2019 - Администратор

 

ПОГОДЖЕНО

 

Протокол засідання науково-

методичної ради Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти

 

27.05.2019   № 02     

 

                            ЗАТВЕРДЖЕНО

 

Наказ управління освіти і науки

Рівненської обласної державної

адміністрації

 

                  10.06.2019   № 290

 

 

 

 

 

  Навчальна програма з позашкільної освіти

еколого-натуралістичного напряму

„Я досліджую рідну природу”

2 роки навчання


Автор:

Бобровська Валентина Анатоліївна – завідувач відділу біології та сільського господарства, керівник гуртків комунального закладу „Станція юних натуралістів” Рівненської обласної ради;

 

 Рецезенти:

Давидюк Наталія Юріївна – методист Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат педагогічних наук;

Мороз Євдокія Павлівна, методист комунального закладу „Станція юних натуралістів” Рівненської обласної ради.

 

 

 ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

 

Переорієнтація змісту позашкільної освіти на цілі сталого розвитку передбачає пізнання дітьми навколишнього середовища свого міста чи села, своєї малої батьківщини, проблем і перспектив свого біорегіону. На таких засадах розроблено навчальну програму„Я досліджую рідну природу”.

Програма  гуртка, створена на основі  програми гуртка „Юні рослинники”,  рекомендованої   Міністерством освіти і науки України(Лист Міністерства освіти і науки України№1/11-6201 від 11. 06. 2018) тапрограми гуртка„Природа рідного краю”, рекомендованої Міністерством освіти і науки України (Лист Міністерства освіти і науки України №1/11-16378 від 11.11.2015).

Навчальна програма з позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму „Я досліджую рідну природу ” спрямована на реалізацію в гуртках, творчих об’єднаннях закладів позашкільної освіти. Програма розрахована на вихованців віком 8-12 років та складена з урахуванням змісту освітніх галузей „Природознавство”, „Математика”, „Технології”, „Здоров’я і фізична культура” Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти.

Мета програми полягає у формуванні базових компетентностей особистості у процесі засвоєння системи знань з основ раціонального природокористування; знань про природу рідного краю та про закономірності природних процесів і явищ, що відбуваються у своєму регіоні.

Основні завдання передбачають формування таких компетентностей:

-  пізнавальної: оволодіння основним термінологічним апаратом, поглиблення знань про стан природних ресурсів рідного краю, ознайомлення з принципами раціонального природокористування, сучасними принципами збереження біорізноманіття, з основами дослідницької діяльності;

-  практичної: розвиток вміння реалізовувати теоретичні знання на практиці, формування навички вирощування польових культур; постановки лабораторних та проведення польових дослідів, ведення фенологічних спостережень та польового щоденника, уміння обирати потрібні джерела інформації та користуватись ними;

-  творчої: розвиток творчої ініціативи, формування творчих здібностей, потреби у творчій самореалізації та духовному самовдосконаленні; розвиток спостережливості, уваги, формування досвіду проектної та дослідницької діяльності;

-  соціальної: розуміння принципів збалансованого розвитку, усвідомлення важливого значення науки в забезпеченні продовольчої безпеки України; формування екологічної культури та мотивації на здоровий спосіб життя, свідомого ставлення до власної безпеки та безпеки оточуючих, потреби у професійному самовизначенні, самоосвіті та саморозвитку, готовності до безперервної освіти, виховання культури праці; розвиток підприємливості, позитивних якостей емоційно-вольової сфери: працелюбства, наполегливості, самостійності, відповідальності, доброзичливості, поваги до людей; навички міжособистісної взаємодії, здатності працювати в команді

Навчальна програма орієнтована на формування екологічної компетентності вихованців: готовності до раціональної діяльності в природі, збереження існуючої природної рівноваги. В основу роботи гуртка покладено екскурсійно-практичний принцип.

Формами контролю за результативністю навчання є підсумкові заняття, опитування, захист творчої роботи, участь у конкурсах, конференціях, зльотах та зборах, виставках, змаганнях, захист дослідницького проекту або формування портфоліо.

Програмою передбачено застосування таких методів пізнавальної діяльності (пояснювально-ілюстративний, проблемного викладу, частково- пошуковий, дослідницький, експедиційний тощо) та форм організації занять: лекція, семінар, практикум, екскурсія тощо. Передбачено також широке використання в освітньому процесі активних та інтерактивних форм проведення занять (ділових та рольових ігор, квестів, розгляд екологічних ситуацій та екологічних проблем тощо) у поєднанні з проведенням моніторингових досліджень стану навколишнього природного середовища. Програма гуртка може використовуватися під час проведення занять у групах індивідуального навчання, які організовуються відповідно до Положення про порядок організації індивідуальної та групової роботи в позашкільних закладах освіти. 258

 Керівник гуртка в установленому порядку може вносити зміни до розподілу навчального часу на вивчення окремих тем програми, враховуючи рівень підготовки, вік, інтереси вихованців, стан матеріально-технічної бази закладу, в якому працюють гуртки.

Навчальна програма передбачає 2 роки навчання:

початковий рівень ― 144 години на рік, 4 години на тиждень.

 

Початковий рівень,  перший рік навчання

НАВЧАЛЬНО- ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

 

 

 

Розділ, тема

 

 

 

 

Кількість годин

теоретичних

практичних

усього

1.

Вступ

2

2

4

2.

Рельєф нашої місцевості

4

8

12

3.

Кліматичі явища нашого краю

4

10

14

4.

Міжнародний науково-освітній проект GLOBE – наука і навчання

4

2

6

5.

Вода у природі нашого краю

10

8

18

6.

Ґрунти у природі рідного краю

10

10

20

7.

Рослини нашого краю

6

12

18

8.

Дикорослі, культурні і декоративні рослини нашого краю

8

12

20

9.

Охорона природи і раціональне природокористування

6

6

12

10.

Дослідницька робота на навчально-дослідній земельній ділянці

6

10

16

11.

Підсумки

2

2

4

Разом

 

 


60

84

144

 



 

 

 

ЗМІСТ ПРОГРАМИ

 

 

 

 

 

 

 

1.     Вступ (4 год.)

 

 

 

 

Теоретична частина. Ознайомлення вихованців з планом і програмою роботи гуртка. Наша Батьківщина ― Україна. Місце України на фізичній карті світу, розташування нашого краю на карті України.

Практична частина. Екскурсія до музеїв: природничого, краєзнавчого, історичного тощо.

 

2. Рельєф нашої місцевості (12 год.)

Теоретична частина. Особливості рельєфу своєї місцевості. Штучний та природний рельєфний дизайн. Різноманітність гірських порід і мінералів, корисних копалин своєї місцевості. Використання корисних копалин у господарській діяльності населення свого регіону.

Практична частина. Екскурсія: рельєфний дизайн місцевості рідного краю. Вивчення гірських порід, мінералів, корисних копалин за колекціями. Дослідницький практикум: „Які корисні копалини є у моєму краї?”. Збір і визначення гірських порід краю. Складання колекцій корисних копалин. Виявлення їх властивостей.
 

 

3. Кліматичі явища нашого краю (14 год.)

 

 

 

 

Теоретична частина. Природні кліматичні явища: зливи, град, суховії, пилові бурі, посухи, ожеледь, заморозки (ранні осінні, пізні весняні). Особливості клімату своєї місцевості. Сезонні зміни в природі. Фенологічні спостереження. Правила ведення фенологічних спостережень. Календар природи. Народний метеорологічний календар. Значення сезонних явищ для господарської діяльності людини.

Практична частина.Ознайомлення з обладнанням для метеорологічних спостережень. Спостереження за погодою на метеорологічному майданчику закладу позашкільної освіти, підведення підсумків спостережень за кожен сезон, встановлення особливостей клімату у місцевості. Збір та обговорення інформації про зміни у неживій і живій природі та праці людей у кожну пору року у своєму краї. Складання таблиці „Наша погода”. Складання прогнозу погоди за місцевими ознаками. Перевірка народних прикмет. Створення календаря народних прикмет. Робота над інформаційним проектом „Які спостереження за природою допомогли людям створити календар?”. Робота над інформаційним проектом „Які рослини і тварини допомагають людям передбачити погоду?”.

 

 

 

 

4. Міжнароднийнауково-освітній проект GLOBE – наука і навчання (6год.)

Теоретична частина.Планета, наякій ми живемо: глобальна перспектива.  Програма GLOBE – глобальневивчення та спостереження з метою поліпшеннядовкілля. Основні напрямки дослідження. Виміриупросторі і часі.

Практична частина .Ознайомлення з роботою сайту GLOBE. Внесенняданихспостережень на сайт GLOBE. Перегляд відеофільму про програму GLOBE. Екскурсіянаметеорологічнустанцію.

  

 

5. Вода у природі нашого краю (18 год.)

 

 Теоретична частина. Вода, її склад та властивості, значення води. Природні та штучні водойми краю, їх характеристика. Використання водних ресурсів краю у господарській діяльності людей та в оздоровчих цілях. Якість води. Основні джерела забруднення води у водоймах нашого краю. Вплив забрудненої води на стан навколишнього середовища та здоров’я людини. Види очищення води в побуті. Охорона і збереження водних ресурсів краю.

 

 

Практична частина. Екскурсія з метою вивчення місцевих водойм (джерел, струмків, річок, ставків). Визначення правого і лівого берегів та сторін горизонту за течією річки. Дослідження річки: описання річкової долини, складу дна річки (глинисте, піщане, кам’янисте), меандри (покрученостірусла), флори і фауни водного середовища, замальовування прибережних рослин. Виготовлення наочних посібників про роль води у природі. Дослідницький практикум „Вивчення властивостей води”, „Визначенняя якостей води у місцевій водоймі”. Робота над науковими проектами „Заощадження води в побуті”.

 

 

6. Ґрунти у природі рідного краю (20 год.)

 

 Теоретична частина. Ґрунти, їх склад та властивості, значення ґрунту. Основні типи ґрунтів. Родючість ґрунту. Українські чорноземи. Основні джерела забруднення ґрунтів. Діяльність людини і стан ґрунтів краю. Проблеми сміттєзвалищ та їх вплив на ґрунт. Ерозія ґрунтів та заходи боротьби з нею. Насадження полезахисних смуг та лісових масивів на схилах балок, ярів, вздовж берегів річок тощо. Раціональне використання і охорона земельних ресурсів.

 

 

Практична частина. Екскурсія з метою вивчення різноманітності ґрунтів околиць населеного пункту. Залежність видового складу рослин від типу ґрунту. Складання схеми „Шари ґрунту”. Визначення складу і властивостей місцевих ґрунтів. Створення колекцій місцевих ґрунтів. Визначення складу ґрунту навчально-дослідної земельної ділянки. Виготовлення колажу рослин-індикаторів властивостей ґрунту. Дослідницький практикум: „Як поліпшити властивості ґрунту?”.Робота над інформаційним проектом „Складання правил сортування твердих побутових відходів”. Виставка творчих робіт виробів з побутових відходів.

 

 

7. Рослини нашого краю (18 год.)

 

 Теоретична частина. Різноманітність рослинного світу своєї місцевості. Роль рослин в природі та житті людини. Рослинні угруповання краю: ліси, степи, луки, болота тощо. Водна та навколоводна рослинність. Червона книга України. Зелена книга України.

 

 

Практична частина. Екскурсія „Ознайомлення з розмаїттям рослинного світу рідного краю”. Визначення найпоширеніших рослин місцевості, встановлення їх життєвих форм (дерево, кущ, трав’яниста рослина). Фенологічні спостереження за станом природи в парку (лісі). Встановлення залежності між видом ґрунту, поширеного в краї і найпоширенішими рослинами. Підготовка повідомлень про рослини природних (лісу, лугу, степу) і штучних (поля, лугу, саду, городу) угруповань місцевості, їх обговорення. Складання фотоальбомів рослин природних і штучних угруповань краю. Визначення серед них лікарських та отруйних. Коментований перегляд відеоматеріалів про роль рослин у природі і господарській діяльності людини. Дослідницький практикум „Як орієнтуватися в лісі?”.

  

8. Дикорослі, культурні і декоративні рослини нашого краю (20 год.)

 

 

 Теоретична частина. Різноманітність дикорослих, культурних і декоративних рослин краю. Різноманітність культурних рослин. Значення культурних рослин в житті людини. Лікарські рослини та їх значення для людини. Лікарські рослини своєї місцевості, що занесені до Червоної книги.

 

Практична частина. Екскурсії на поля місцевого господарства, дослідної сільськогосподарської станції, до краєзнавчого музею, на навчально-дослідну земельну ділянку, на сільськогосподарську виставку тощо. Ознайомлення з сільськогосподарськими культурами за гербаріями, колекціями насіння, муляжами тощо. Замальовка найпоширеніших культурних рослин рідного краю. Перегляд та створення власного електронного гербарію лікарських рослин.

 

9. Охорона природи і раціональне природокористування (12 год.)

 

 

 Теоретична частина. Охорона природи як необхідна умова збереження навколишнього середовища. Основні рослинні угруповання. Роль рослин у природі, житті людини та народному господарстві. Рідкісні рослини України і їх охорона. Природно-заповідний фонд рідного краю, регіональний список рідкісних рослин.

 

Практична частина. Ознайомлення з рідкісними рослинами своєї місцевості, опис та організація їх охорони. Екскурсії до парку для вивчення видового складу: дерев і кущів; до дендропарку Станції юних натуралістів для ознайомлення з реліктовими, екзотичними і місцевими представниками рослинного світу.

 

 

10. Дослідницька робота на навчально-дослідній земельній ділянці (16 год.)

 

 

 

 Теоретична частина. Методика дослідницької роботи. Ознайомлення з тематикою дослідів на навчально-дослідній земельній ділянці. Пояснення понять: „дослідна ділянка”, „повторність досліду”, варіанти досліду”.

 

Практична частина. Закладання досліду згідно плану роботи.Ведення фенологічних спостережень в процесі проведення дослідів.Догляд за рослинами.Участь юннатів у конкурсах дослідницько-експериментальних робіт

 

11. Підсумок (4год.)

 

 

 

 

Екскурсіїв природу. Різноманітність рослинного світу. Підведення підсумків роботи гуртка. Завдання на літо.

 

  

 

ПРОГНОЗОВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ

 

 

 

 

Вихованці мають знати:

-       природні умови рідного краю;

-        об’єкти живої і неживої природи за суттєвими ознаками;

-       основні типи ґрунтів та особливості клімату своєї місцевості;

-       атмосферні явища;

-       властивості та значення води;

-       основні джерела забруднення водного середовища;

-       основні джерела забруднення ґрунтів;

-       правила ведення фенологічних спостережень;

-       найпоширеніші види рослин своєї місцевості

-       основні рослинні угруповання своєї місцевості;

-       види рослин своєї місцевості, що занесені до Червоної книги України;

-       види найпоширеніших дикорослих, культурних та декоративних культур своєї місцевості.

 

Вихованці мають вміти:

-       вести фенологічні спостереження;

-       визначати види рослин рідного краю;

-       розрізняти культурні рослини свого краю;

-       прогнозувати наслідки своєї діяльності на довкілля.

 

Вихованці мають набути досвід:

-       освітньої діяльності в умовах закладу освіти;

-       ведення фенологічних спостережень;

-       пересаджування та догляду за сільськогосподарськими рослинами;

-       природоохоронної діяльності;

-       заощадження природних ресурсів.

 

 

Початковий рівень, другий рік навчання

НАВЧАЛЬНО- ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

 

 

 

Розділ, тема

 

 

 

 

Кількість годин

теоретичних

практичних

усього

1.

Вступ

2

2

4

2.

Провідні сільськогосподарські культури рідного краю

8

12

20

3.

Гриби нашого краю

2

2

4

4.

Тваринний світ нашого краю

6

8

14

5.

Комахи і павукоподібні нашого краю

6

8

14

6.

Риби у водоймах нашої місцевості

6

8

14

7.

Птахи нашого краю

8

12

20

8.

Звірі нашої місцевості

6

10

16

9.

Охорона та збереження природи рідного краю

4

4

8

10.

Здоровий спосіб життя

6

6

12

11.

Дослідницька робота на навчально-дослідній земельній ділянці

4

10

14

12

Підсумки

2

2

4

Разом



60

84

144

 



 

  

 

1. Вступ (4год.)

 

 

 

 

Теоретична частина. Ознайомлення з планом роботи гуртка та тематикою дослідницької роботи.

Практична частина. Екскурсія до музеїв: природничого, краєзнавчого, історичного тощо.

 

2.Провідні сільськогосподарські культури(20год.)

Теоретична частина. Роль сільськогосподарських рослин у природі, в житті людини, в економіці країни.Ботанічна характеристика, біологічні особливості  зернових, зернобобових, овочевих, плодоягідних, технічних та лікарських культур, вирощуваних у даній місцевості. Технологія вирощування сільськогосподарських культур.

Практична частина.  Ознайомлення із зерновими, зернобобовими, овочевими, плодоягідними, технічними і лікарськими культурами (за допомогою гербарію, стендів, малюнків, муляжів, воло­гих препаратів, натуральних експонатів, а також з використанням відеотеки).Екскурсія в овочеву теплицю. Вирощування овочів в закритому ґрунті. Висівання насіння петрушки, шпинату, салату, руколи, редиски, перцю, помідор. Висаджування цибулі на зелене перо. Пікірування розсади овочевих культур.

 

3.  Гриби нашого краю (4 год.)

Теоретична частина. Поняття про гриби як невід’ємну групу живих організмів. Особливості будови шапинкових грибів. Гриби їстівні, отруйні та паразитичні. Значення грибів у природі та житті людини. Найпоширеніші гриби своєї місцевості їх охорона.

Практична частина. Вікторина „Гриби”. Складання правил безпечної поведінки з грибами в природі.

 

 

 

4. Тваринний світ нашого краю (14 год.)

 

 

 

 

 

Теоретична частина. Різноманітність тварин своєї місцевості. Комахи. Знайомі „незнайомці” ― павуки. Риби. Птахи. Звірі (ссавці). Ланцюги живлення за участю тварин краю. Значення тварин місцевості у природі та житті населення. Червонокнижні тварини краю, заходи для їхньої охорони.

Практична частина. Екскурсія до природничого музею, зоопарку, сільськогосподарського підприємства тощо. Спостереження за тваринами місцевості під час екскурсій. Складання фотоальбому чи фотоколажу із найпоширеніших видів тварин краю. Створення правил поведінки з тваринами у природі. Дослідницький практикум: „Чи розуміють тварини одне одного?”. Прослуховування записів з голосами тварин, визначення їх „власників”. Складання ланцюгів живлення. Робота над інформаційним проектом „Значення тварин у природі краю та житті місцевого населення”.

 

 

5. Комахи і павукоподібні нашого краю (14 год.)

 

 Теоретична частина. Різноманітність комах і павукоподібних краю та середовища їх існування. Відносний характер уявлень про користь і шкоду, яку приносять комахи та павукоподібні. Одомашнені комахи ― бджоли та шовкопряди. Комахи та кліщі ― переносники збудників інфекційних хвороб. Отруйні комахи і павукоподібні місцевості. Перша допомога при укусах комахами і кліщами. Охорона комах.

 

 

Практична частина. Екскурсії: ознайомлення з різноманітністю комах краю, комахами-шкідниками сільського господарства. Ознайомлення із зовнішнім виглядом комах різних видів за колекціями. Спостереження за поведінкою комах. Дослідницький практикум: „Сезонні явища у житті комах”. Складання пам’ятки „Правила безпечного перебування у лісі”. Робота над проектами (інформаційними, прикладними, дослідницькими) „Як готуються до зими соціальні комахи місцевості?”, „Біологічні методи захисту від комах-шкідників”, „Користь чи шкода від кліщів”.

 

6. Риби у водоймах нашої місцевості (14 год.)

 

 

 Теоретична частина. Різноманітність та значення риб нашої місцевості. Особливості будови їх тіла у зв’язку із життям у воді. Промислове розведення риб у місцевості. Охорона рибних багатств України та краю. Розведення риб в акваріумах, їх види.

 

Практична частина. Вивчення та замальовування зовнішнього вигляду та особливостей будови риби. Спостереження за поведінкою риб в акваріумі. Екскурсія до зоологічного музею, зоопарку, рибного господарства для ознайомлення з різноманіттям риб місцевості. Складання пам’ятки „Правила догляду за мешканцями акваріума”. Робота над дослідницьким проектом „Чи дбають риби про своє потомство?”.

 

 

7. Птахи нашого краю ( 20 год.)

 

 Теоретична частина. Різноманітність та значення птахів своєї місцевості. Особливості зовнішньої будови тіла птахів, які пов’язані з пристосуванням до польоту. Гніздування. Пристосування до різноманітних умов життя. Дикі та свійські птахи. Охорона птахів. Правила ведення фенологічних спостережень за птахами.

 

 

Практична частина. Екскурсії: в природу, у зоопарк для ознайомлення з різноманітністю птахів місцевості. Визначення птахів своєї місцевості за величиною, оперенням, поведінкою, співом. Дослідницькі практикуми „Сезонні явища в житті птахів”, „Зимовий та весняний облік птахів”, „Чиї сліди?”. Робота над проектами (інформаційними, прикладними, дослідницькими) „Приваблення птахів”, „Годівничка”, „Пташинийбудиночок”, „Турбота про потомство у птахів”.

 

 

8. Звірі нашої місцевості (16 год.)

 

 Теоретична частина. Різноманітність ссавців своєї місцевості та їх значення. Вплив середовища існування на життя звірів. Цінні види ссавців регіону, їх збереження та розмноження. Червонокнижні звірі місцевості та їх охорона.

 

 

Практична частина. Екскурсії в зоологічний музей, на виставки та в зоопарк для ознайомлення з різноманітністю ссавців місцевості. Вивчення зовнішнього вигляду і будови тіла ссавців куточка живої природи, їх пристосування до переміщення, способу харчування, середовища існування. Дослідницькі практикуми „Сезонні явища в житті звірів”, „Чиї сліди?”. Робота над проектами (рольовим, інформаційним, прикладним, дослідницьким) „Як звірі дбають про своє потомство?”, „Місце звірів у харчових ланцюгах у природі”, „Я потребую охорони”.

 

 

9. Охорона та збереження природи рідного краю (8 год.)

 

 Теоретична частина. Природні та штучні об’єкти природно-заповідного фонду своєї місцевості (природні території та об’єкти ― природні та біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам’ятки природи, заповідні урочища; штучно створені об’єкти — ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, пам’ятки садово-паркового мистецтва). Унікальні пам’ятки природи місцевого значення. Державні і регіональні заходи з охорони об’єктів живої і неживої природи у краї.

 

 

Практична частина. Екскурсія на екологічну стежку, до місцевих об’єктів природно-заповідного фонду. Вивчення реальних заходів з боку держави, органів місцевої влади, вихованців закладу позашкільної освіти щодо охорони довкілля. Дослідницький практикум „Червонокнижні рослини на стихійних ринках”. Участь у природоохоронній акції зі збереження первоцвітів. Робота над прикладним проектом „Що я можу зробити і зроблю для збереження об’єктів живої і неживої природи у моєму краї?”.

 

10. Здоровий спосіб життя(14 год.)

Теоретична частина.Здорове харчування і здоровя. Овочі і фрукти в харчуванні. Поняття про вітаміни. Фрукти, ягоди, мед – корисний для здоров’я десерт. Значення ягідних культур в харчуванні людей. Високовітамінні ягідні культури(чорна смородина, малина, суниці лісові, обліпиха, калина звичайна та ін.). Їх цілющі властивості. Виготовлення напоїв, соків, компотів з них. Рослини радіопротекторної дії – суниці лісові, калина звичайна, обліпиха, чорниця, горобина чорноплідна, брусниця та ін. Їх використання. Шкідливі звички і їх вплив на здоров’я і долю людини.Наркоманія – страшна біда.Рослини, що містять наркотичні речовини. Використання їх людиною. Куріння – причина багатьох тяжких захворювань.Шкода від них.Біологічні особливості тютюну. Про шкідливість куріння.Пияцтво та алкоголізм – вороги здоров’я.

Практична частина.Екологічні ігри, свята, конкурси, вікторини.

 

11. Дослідницька робота на навчально-дослідній земельній ділянці (14 год.)

 

 

 

 

 Теоретична частина Методика польових досліджень з овочевими культурами. Тематика дослідницької роботи.

 

 

Практична частина. Закладання та проведеннядослідів відповідно до тематики дослідницької роботи. Ведення щоденника дослідницької роботи.

 

 

12. Підсумок (4 год.)

 

 

 

 

Підбиття підсумків роботи гуртка.

 

 

ПРОГНОЗОВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ

Вихованці мають знати:

-  значення тварин в природі та житті людини;

-  види тварин своєї місцевості;

-  види тварин своєї місцевості, занесених до Червоної книги України;

-  правила ведення фенологічних спостережень за тваринами;. різноманітність рослин, грибів, тварин своєї місцевості, екологічні зв’язки між ними;

-  різнобічні зв’язки людини з довкіллям;

-  умови, які вплигають на збереження здоров’я і життя людини і природи;

-  позитивний і негативний вплив діяльності людини на навколишнє природне середовище;

-  способи збереження природи;

-  правила сортування побутових відходів;

-  методи заощадження електроенергії та води в побуті;

-  екологічно доцільні правила поведінки в природі.

Вихованці мають вміти:

-  визначати найпоширеніших тварин своєї місцевості;

-  піклуватися про птахів взимку;

-  вести фенологічні спостереження за тваринами;

-  спостерігати і доглядати за тваринами куточка живої природи;

-  доглядати за тваринами зоолого-тваринницького відділу;

-  визначати вплив людини на природні угруповання своєї місцевості;

-  оформляти результати дослідів і спостережень у вигляді найпростіших схем, знаків, описів, висновків тощо;

-  зберігати тепло, заощаджувати воду, електроенергію в побуті;

-  вторинно використовувати папір;

-  піклуватися про оздоровлення довкілля, якість життя.

Вихованці мають набути досвіду:

-  освітньої діяльності в умовах закладу позашкільної освіти;

-  ведення фенологічних спостережень за тваринами;

 

 

-  проведення дослідів з об’єктами живої і неживої природи; 

 

 

 

 

-  заощадження природних ресурсів.

 

ЛІТЕРАТУРА

1.       Бех І. Д. Виховання особистості: у 2-х кн. Кн. 2: Особистісно-орієнтований підхід: теоретико-технологічні засади: наук, видання /І.Д. Бех. — К.: Либідь, 2003. — 344 с.

2.       Біда О., Прокопенко Л. Я і Україна. Сільськогосподарська праця. Методика викладання (теоретичні основи): Навчально-методичний посібник для студентів педагогічних фак-в вищих навч. закладів та класоводів. — К.: Перун, 2001. — 605 с.

3.       Васютіна Т. М., Золотар О. М. Етноекологічний календар природи: Пос. для вчит. та учня / За ред. І. В. Мороза. — Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2007. — 168 с.

4.       Войцехівський М. Ф. Таємниці води: посіб. для вчителів та учнів основної школи загальноосвіт. навч. закл. / М. Ф. Войцехівський, С. В. Василенко. — К.: Навч. книга, 2008. — 32 с.

5.       Вода у природі та житті людини: / Станіслав Супруненко, Людмила Супруненко. – К.: Шк. Світ, 2012.- 248 с.

6.       Все про воду для майбутніх поколінь. Природа води: навч. посібник для 6-7 кл. загальноосвіт. шк. /Яценко В.С., Кравченко В.А.– К., 2011. – 152 с.

7.       Грущинська І. В. Як спостерігати за природою. Читанка з природознавства: Навчальний посібник./ І. В. Грущинська. — Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2009. — 296 с.

8.       Данилко О. Будь природі другом: еколог, проекти, сцен. пік. свят: для учнів 1-4 кл. / О. Данилко, П. Вашковська. — Тернопіль: Підручники і посібники, 2008. — 96 с.

9.       Екологічний вісник. Науково-популярний екологічний журнал. 2015- 2017 рр.

10.  Каталог раритетних рослин ботанічних садів і дендропарків України: довідн. посіб. / за ред. А. П. Лебеди. – К.: Академперіодика, 2011. – 184 с.

11.  Культура здорового способу життя та екологічного виховання як 274 складові змісту позашкільної освіти: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., 25-27 трав. 2010 р., Полтава. – Полтава: ТОВ Фірма „Техсервіс”, 2010. – 470 с.

12.  Національна доповідь про стан навколишнього природного середовища в Україні у 2012 році. — К.: Міністерство екології та природних ресурсов України, ФОП Грінь  Д.С. – 2014.- 282с.

13.  Охорона, збереження та відтворення біорізноманіття в умовах: мегаполісу]: матеріали міжнародної науково-практичної конференції, присвяченій 10-річчю створення національного природного парку «Голосіївський» м. Київ, 7-8 вересня 2017 року. – Х: Видавництво «Діса Плюс», 2017. – 366 с.

14.  Оцінка впливу на довкілля та участь громадкості: аналітичний порівняльний огляд європейського й українського законодавства та рекомендації щодо впровадження європейських стандартів в Україні./ Львів: ЕПЛ, 2013. – 96 с.

15.  500 выдающихсядеревьевУкраины: / С. Л. Шнайдер, В. Е. Корейко, Н. Ф. Стеценко. – К.: Логос, 2011. – 203 с.

16.  Пруцакова О. Л. Екологія для дітей / О. Л. Пруцакова, Н. А. Пустовіт, О. О. Колонькова // Міністерство охорони навколиш. природ.середовища України // Серія науково-популярних видань; кн. 1. – К.: ГНОЗІС, 2007. – 68 с.

17.  Пруцакова О. Л. Місто, в якому ти живеш / О. Л. Пруцакова // Навч. посіб. для учнів 8-9 кл. – К.: ТОВ «Гнозіс», 2008. – 56 с.

18.  Пустовіт Н. А. Енергозбереження / Н. А. Пустовіт // Навч. посіб. для учнів 8-11 кл. – К.: „Експрес Поліграф”, 2006. – 40 с.

19.  Розвиток заради порятунку. /Шевчук В.Я., Черняк В.К., Ковальчук Т.Т., Педан М.П., Панков О.І. та ін. – К.: Геопринт, 2016. – 184 с.

20.  15. Стратегічні судові справи на захисті екологічних прав та довкілля [Текст]: / За заг. ред. Кравченко О. – Львів, 2014, — 136 с.

21.  16. Стратегія сталого розвитку України: завдання освіти щодо її 275 реалізації: матеріали ІІІ Всеукраїнського форуму „Освіта для збалансованого розвитку” (Київ, 12-13 квітня 2017 р.). – К.: Центр екологічної освіти та інформації, 2017.-183 с.

Школа екологічного вчинку: [навчальний посібник] / Н.А. Пустовіт, О.О. Колонькова, О.Л. Пруцакова – Кіровоград